Narodowe Czytanie w Lubartowie

Narodowe Czytanie odbędzie się 7 września o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubartowie ul. Lubelska 36. Do tegorocznej akcji para prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wybrali z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Są to: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka; Katarynka – Bolesław Prus; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz; Orka – Władysław Stanisław Reymont; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski; Sachem – Henryk Sienkiewicz; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubartowie zaprasza do udziału w akcji. Na przyniesionych przez uczestników Czytania egzemplarzach nowel przystawiony zostanie pamiątkowy stempel, otrzymany z Kancelarii Prezydenta RP.

Sylwia Cichoń