„Pisarze polscy w filatelistyce” – wystawa w bibliotece

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej (przy  ul. Lubelskiej 36) czynna jest nowa wystawa zatytułowana „Pisarze polscy w filatelistyce”. Eksponaty – skany znaczków, kart pocztowych, kopert powstały głównie ze zbiorów Andrzeja Żeromskiego – filatelisty, prezesa Koła Filatelistycznego w Lubartowie. Inspiracją do powstania tej wystawy była akcja Narodowe Czytanie, której edycję przeprowadziliśmy w 2019 r. gdzie czytaliśmy wówczas polskie nowele. Uczestnikiem spotkania był  Andrzej Żeromski, który zaprezentował zebranym foldery i znaczki ze swoich bogatych zbiorów, prezentujące H. Sienkiewicza i W. Reymonta. Wówczas podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu wystawy w naszej bibliotece.

Najstarsze znaczki o tej tematyce w kolekcji filatelisty pochodzą z początków lat 20. XX wieku. Na przestrzeni dziesiątków lat zauważamy jak zmieniała się technika ich wykonania, forma i treść. Kilka serii prezentuje ilustracje książkowe będące dziełem wytrawnych ilustratorów. Zobaczymy też tzw. odwrotki, znaczki z przywieszkami bloki, arkusiki oraz karty pocztowe z okazjonalnymi pieczęciami. Książki o tematyce filatelistycznej oraz dzieła niektórych pisarzy nadają wystawie „bibliotecznego” charakteru. Kilka znaczków pochodzi również ze zbiorów Pani Krystyny Kalińskiej i Pana Stanisława Onaka.

Wystawa będzie czynna do końca października w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy do obejrzenia z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.