11 – latek tworzy obrazy z kostki Rubika

Lubartowianin Kacper Czuchryta (11 lat) w swojej kolekcji ma 300 kostek Rubika. Układa z nich obrazy przypominające kubistyczne dzieła sztuki, w tym portrety swoich rodziców i siostry Julki.

 

– Wszystko zaczęło się kilka lat temu od zakupu zestawu różnych kostek. Nikt z nas w rodzinie nie zdołał ułożyć nawet tej najprostszej 2×2. Kacper zaczął rozgryzać algorytmy. W pewnym momencie krzyknął „Udało się” – mówi Edyta Borowicz – Czuchryta, mama Kacpra.
– Gdy ułożył wszystkie kostki, kupowaliśmy następne i następne. Każdą z nich rozpracował. Zaczął też układać na czas – opowiada.

Przełomowym momentem było obejrzenie przez Kacpra programu The Brain Genialny Umysł. – Jego zwycięzca Adam Polkowski to geniusz, który układał niesamowite portrety właśnie z kostek Rubika. Byliśmy wszyscy zafascynowani – wspomina Edyta Borowicz – Czuchryta.

Spotkanie z mistrzem

-Rok temu jak byliśmy na wczasach w Gdyni, przypadkowo spotkaliśmy Polkowskiego na ulicy. Kacper zaczął krzyczeć, że to ten pan. Okazało się, że właśnie w Gdyni ma tygodniowy  zjazd ze swoimi uczniami. Zaprosił nas do ogromnej sali konferencyjnej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, jak powstaje niesamowity obraz z 4 tys. kostek. Zachodziliśmy tam codziennie przez 5 dni – opowiada mama Kacpra.

– Jak wróciłem do domu poprosiłem mamę o kolejne kostki i zacząłem tworzyć pierwsze obrazki. Na początku były proste – mówi Kacper.

– Kostek powoli przybywało, kupowałam je w promocji. Nie mieliśmy problemu z pomysłem na prezenty z różnych okazji – śmieje się mama Kacpra. – Projekt każdego obrazka musiałam przygotować w Exelu i to zajmowało mnóstwo czasu. Dopiero po moim telefonie do pana Polkowskiego dowiedziałam się, że jest specjalna aplikacja do tworzenia tych projektów – opowiada Edyta Borowicz – Czuchryta.

– Na początku układałem postaci z bajek – Pikachu, Sonica, smoka, Minionki – mówi Kacper.
Później przyszedł czas na bardziej zaawansowane dzieła, w tym portrety.
– Pierwszą osobą, którą ułożył z 90 kostek, była  jego siostra Julia. Gdy przyszła do domu,  była w szoku. Potem powstały kolejne obrazy członków rodziny.

Marzeniem Kacpra jest posiadanie 4 tysięcy kostek Rubika. Jego pasją są też szachy i gra na pianinie.

Adam Polkowski jest twórcą Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu, skupiającym młodzież. Jego portal speedcubing.pl  jest największym portalem pasjonatów Kostki Rubika i innych łamigłówek logicznych.

(kw)

Kacper Czuchryta ze swoim idolem Adamem Polkowskim
Portret siostry Kacpra z 90 kostek
autoportret