110 Anek na lubartowskim Annowaniu

Przez wiele wieków imię Anna przewija się przez Lubartów, stąd „Annowanie” – mówił 24 lipca podczas Zlotu Anek ksiądz proboszcz Andrzej Juźko. Na imprezę z różnych zakątków Polski, a także świata przybyło 110 pań o imieniu Anna.

„Annowanie” z roku na rok cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i przyjezdnych.

Lubartów – miejscem kultu świętej Anny

Głównym celem imprezy jest wspomnienie św. Anny – patronki lubartowskiej bazyliki oraz wspólna zabawa nie tylko dla Anek, ale także dla ich przyjaciół i rodzin.

– Od wielu wieków Lubartów był miejscem kultu św. Anny. Jeszcze przed bazyliką murowaną z 1738 roku dzięki Fundacji księcia Pawła Sanguszki istniał kościół drewniany, który też nosił tytuł św. Anny. Przez wieki imię Anna przewija się przez Lubartów i dlatego ze względu na tę świątynię to imię jest wyróżniane, stąd pomysł na”Annowanie.” – mówił podczas imprezy ksiądz proboszcz Andrzej Juźko.

– Anna to kobieta, która jest bardzo pracowita, zatroskana o swoje gniazdo rodzinne i zastanawia się co jeszcze mogłaby uczynić dla swoich bliskich. Życzę Wam abyście były szanowane nie tylko raz w roku – dodał.

Solenizantki otrzymały upominek, dyplom i tort. Życzenia złożył im także sekretarz miasta Tomasz Szołtek. Wiersz dla Ań wygłosiła na scenie lubartowska poetka Danuta Woźniak.

Najdalsza Anka – z Kanady

Najdalszą drogę przebyła Anna Kuźmicz, która przyjechała z Ottawy w Kanadzie. Najmłodszą uczestniczką była 3 – miesięczna Ania Kłoda, a najstarszą Anna Niewęgłowska urodzona w 1938 r. W konkursie na najsprytniejszą Annę wygrała Anna Małyska.

Gwiazdą Annowania Łobaszewska

W tym roku gwiazdą wieczoru była Grażyna Łobaszewska. Artystka zaśpiewała w Lubartowie swoje znane utwory – „Gdybyś”, „Ludzie z duszą”, „Czas nas uczy pogody”.

Na scenie wystąpił też Chór Ziemi Lubartowskiej, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie JoBee Project, DOLYA oraz Dawid Krzyk.

Był też kiermasz tradycyjnych wyrobów ukraińskich, stoiska handlowe, konkursy z nagrodami, animacje dla dzieci.

Katarzyna Wójcik