Muzeum Kina Lewart z niezwykłym eksponatem

„Magazyn filmowo – telewizyjny” z 1974 r” to nowy nabytek  Muzeum Kina Lewart, które działa w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Można je zwiedzać w godzinach pracy placówki zupełnie za darmo.
–  Dzięki uprzejmości pani Agnieszki Guz eksponaty w naszym Muzeum powiększyły się.  Przekazała nam wyjątkowy egzemplarz, dzięki któremu przeniesiemy się do czasów kina sprzed pół wieku – mówi Adam Kościańczuk, dyrektor LOK i pomysłodawca powstania ekspozycji.
W spisie treści „Magazynu filmowo – telewizyjnego” z 1974 r” znajdziemy m.in takie takie rozdziały jak – „Życie rzeczy na ekranie”, „Z kroniki skandali”, „Kasowy rekord roku”, „Zwierzęta na ekranie”.
Muzeum Kina Lewart powstało pod koniec maja 2021 roku. Sercem ekspozycji, która znajduje się tuż przed salą kinową jest stary projektor AP-5 – służący do projekcji na taśmie 35 mm. Sprzęt został wyprodukowany w latach 50 XX wieku przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne.

Wybierając się na seans przy okazji dowiemy się jaka była historia kina analogowego w naszym mieście. Znajdziemy tu oryginalne taśmy z metryką filmu, dokumenty, fotografie, plakaty, wycinki prasowe, szyldy czy wspomnienia byłych pracowników.

Wśród eksponatów jest też taśma Polskiej Kroniki Filmowej, stary głośnik, czy sklejarka, która służyła do sklejania kopii taśm. Są też unikatowe fotografie starego budynku Hali Targowej czy wnętrza sali kinowej z lat 50.

Muzeum można zwiedzać w godzinach pracy placówki zupełnie za darmo.

(kw)