Bieg „Pokój i Dobro” i festyn „Kapucynalia”

IX edycja biegu charytatywnego „Pokój i Dobro” za nami. Wzięło w nim udział blisko 130 zawodników, którzy pokonali dystans 10 km. Zwyciężył Andrzej Orłowski. Zmaganiom biegaczy towarzyszył festyn w ogrodzie Ojców Kapucynów. W tym roku zbierano pieniądze na leczenie Łucji Zakrzewskiej. Imprezę wsparł finansowo Urząd Miasta Lubartów.

Festyn „Kapucynalia”

Bieg „Pokój i dobro” oraz festyn Kapucynalia zostały zorganizowane 25 czerwca przez Stowarzyszenie Alwernia – Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny. Podczas festynu nie zabrakło atrakcji dla dzieci – dmuchańce, konkursy plastyczne, kącik czytelniczy Miejskiej Biblioteki Publicznej, malowanie twarzy, warsztaty artystyczne, jazda na kucykach, turniej szachowy. Można było strzelać z kulek paintballowych, były kiełbaski z grilla, bigos, gofry, ciasta i lody. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie zaprosiło do udziału w konkursie „Namaluję Ci rodzinę”. Wystąpił zespół BeU grający muzykę chrześcijańską.

W trakcie festynu zbierano środki na leczenie Łucji Zakrzewskiej. Dziewczynka wraz z rodzicami była obecna podczas imprezy. Zmaga się ona z dziecięcym porażeniem mózgowym i skutkami trudnego porodu. Potrzebuje intensywnej rehabilitacji ruchowej, terapii logopedycznej, psychologicznej i zajęć z integracji sensorycznej.

Wyniki biegu „Pokój i Dobro”

W biegu wystartowało blisko 130 biegaczy, którzy mieli do pokonania trasę długości 10 km. Na mecie medale wręczali im burmistrz Krzysztof Paśnik i gwardian Wojciech Gwiazda. Biegacze otrzymali nagrody w kilku kategoriach. Pierwsze miejsce w kategorii kobiet 15 + zajęła Natalia Duda. W kategorii kobiet 30 + pierwsza była Anna Jasińska. Kategoria kobiet 40 + zwyciężyła Marta Biała, kobiety 50 + pierwsze miejsce – Barbara Zegar.

Mężczyźni: 15+  pierwsze miejsce Adam Mitura, 30 + pierwsze miejsce Mateusz Wilkos, 40 + pierwsze miejsce Grzegorz Pożak, 50 + pierwsze miejsce Marek Prokop, 60 + pierwsze miejsce Krzysztof Puławski.

Najstarszy Lubartowianin – Wiesław Kochalski, najstarszy uczestnik biegu – Wojciech Wenerski.

Organizatorzy przyznali też nagrody dla małżeństw: pierwsze miejsce – Marek i Emilia Mitura; drugie Mirosław Ulma i Katarzyna Budzyńska – Ulma; trzecie miejsce Grzegorz Pożak i Anna Mańko – Pożak.

Zawodniczki z Lubartowa: I. Magdalena Wójcicka,II. Kinga Zbiciak, III. Monika Danił.

Zawodnicy z Lubartowa: I. Grzegorz Pożak; II Mirosław Ulma, III. Robert Kowalski.

Kobiety open: I. Magdalena Wójcicka, II. Dominika Mazur. III. Katarzyna Głuszak.

Mężczyźni open: I. Andrzej Orłowski, II. Paweł Kozyra, III. Kamil Woźniak.

Nagroda „Pax et Bonum”

Tradycją festynu „Kapucynalia” jest wręczanie statuetki „Pax et Bonum”. Przyznane zostały też wyróżnienia. Za pomoc okazywaną podczas imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Alwernia wyróżnienie otrzymała firma Toi Toi Polska. Następne wyróżnienie otrzymała Alicja Wróblewska, która udziela pomocy psychologicznej w poradni przy Kościele św. Wawrzyńca. Wyróżniony został anonimowy darczyńca, który ofiarował 20 tys. zł na pomoc dla dzieci, dla których zbierano pieniądze podczas Motopikniku i biegu Pokój i Dobro. Ponadto wyróżnienie otrzymał Konrad Wójcik, który od dwunastu lat wykonuje statuetki Pax et Bonum.

Główną statuetkę „Pax et Bonum” przyznano dla Roberta Niedziałka. Zainicjował on Jarmark Lubelski, Lubelski Eko Sklep, Park Dźwięków w Dąbrówce, Czwartki Polsko – Ukraińskie czy Festiwal Kawy. Wyróżnienia i statuetkę wręczył burmistrz Krzysztof Paśnik.