Projekt „Logika ekologii” – wizyta studyjna w Oslo

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej, jako jedna z 10 szkół zawodowych z województw lubelskiego i mazowieckiego, realizuje projekt „Logika ekologii” finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

W ramach dwuletnich działań, które odbywały się w naszej szkole był też zaplanowany wyjazd studyjny do Oslo w celu zapoznania się z instytucjami wspierającymi  młodzież w Norwegii we wszechstronnym  rozwoju oraz poznaniem specyfiki  funkcjonowania szkół zawodowych. Odbył się on w  dniach 15-19 lutego. Koordynatorzy projektów mieli możliwość uczestniczenia w przygotowanym programie. Było spotkanie z przedstawicielami organizacji Tryg av Natur (Safe by Nature) Jorgenem Molandem i Simenem Skogli i zapoznanie z metodologią i działaniami Nature School dotyczącymi uczenia młodzieży w zakresie zagadnień dotyczących natury i środowiska. Oferują oni ciągłe kształcenie pracownikom sektora edukacji i zdrowia, którzy pragną, aby wszystkie dzieci i młodzi ludzie budzili się rano i mówili „Dam sobie radę”, „Mogę to zrobić”.

https://www.tryggavnatur.no/

Ponadto spotkanie z dyrekcją, nauczycielami i przedstawicielką Wydziału Edukacji Oslo w Hellerud School, dotyczące systemu edukacji i szkolnictwa zawodowego w Norwegii:

https://hellerud.vgs.no/

oraz warsztaty desing thinking prowadzone przez Nikki Michelle Soo, jednej ze współtwórców strony internetowej zawierającej narzędzia i metody wprowadzające uczniów w myślenie i działania projektowe. Uczestnicy odkrywali też learning space, w bibliotece Deichman Bjorvika, czyli wszystko, czego potrzebuje się do efektywnego zarządzania procesem przekazywania wiedzy.

RCEZ