Kronika strażacka

DSCN0340Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Lubartowie informuje,  że w okresie od dnia 24.06. do dnia 30.06. na terenie chronionym przez komendę miało miejsce 13 zdarzeń, w tym 3 pożarów, 10 miejscowych zagrożeń i alarm fałszywy.

W dniu 27.06. o godz. 08:30 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o zalanych posesjach w miejscowości Firlej. Woda zagrażała budynkom mieszkalnym, ponadto zalana była droga prowadząca do posesji. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na wypompowaniu wody przy pomocy pompy dużej wydajności i pomp szlamowych. Woda została wypompowana w miejsce wskazane przez pracownika Urzędu Gminy w Firleju – kopalnia odległa o około 1300 m od rozlewiska.

Przyczyną zdarzenia był przybór wód po intensywnych opadach. Działania były prowadzone przez dwie doby. W działaniach udział brały dziewięć zastępy z: JRG Lubartów oraz jednostki OSP Brzeziny, Firlej, Serock i Kunów. Ponadto czynny udział w działaniach brali pracownicy gminy wraz ze specjalistycznym sprzętem.

 W dniu 28.06. o godz. 09:07 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Lubartów ul. Cicha. W chwili przybycia zastępu straży pożarem objęta była komora silnika. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru przy użyciu gaśnicy śniegowej oraz jednego prądu wody.
W wyniku pożaru spaleniu uległa komora silnika w samochodzie marki Smart. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. W działaniach udział brał jeden zastępy z JRG Lubartów.

 W dniu30.06. o godz. 20:50 do stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze w sklepie komputerowym w Kocku. Osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia nie było. W chwili przybycia zastępów straży pożarnej pożarem objęte było zaplecze z elektroniką komputerową. Zagrożone były dwa mieszkania znajdujące się nad sklepem oraz sklep spożywczy znajdujący się na parterze. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody. Pożar ugaszono. Pomieszczenie oddymiono i przewietrzono. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było zwarcie instalacji elektrycznej. W działaniach udział brały dwa zastępy z JRG Lubartów oraz jednostki OSP z Kock, Firlej.