Nauczyciele z Kamionki w Bretanii

Na początku listopada odbyło się w Gourin (Bretania, zachodnia Francja) spotkanie przedstawicieli szkół partnerskich biorących udział w projekcie Comenius „Śpiewająca Europa”. Koordynatorzy ze szkół z Belgii, Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii, Anglii, Francji i Polski spotkali się w szkole Saint Yves w Gourin, która kieruje całym projektem. Zespół Szkół w Kamionce reprezentowali: koordynator projektu Bartosz Świderek, nauczyciel muzyki Danuta Małyska oraz nauczyciel języka angielskiego Michał Nerlo.

Nadrzędnym celem międzynarodowego spotkania było zaplanowanie działań na najbliższe dwa lata. Ustalono zakres współpracy oraz szczegóły techniczne prezentacji, która odbędzie się w Bułgarii na koniec pierwszego roku realizacji projektu.

Zadaniem dodatkowym dla uczniów naszej szkoły jest przygotowanie fotoreportażu dokumentującego podejmowane działania.

Na kolejne spotkanie, które zaplanowane jest w Belgii, pojadą gimnazjaliści wraz z opiekunami. Celem zorganizowanych tam zajęć będzie wzajemne poznanie się uczniów z poszczególnych państw. Młodzież zaprezentuje również migawki z historii i kultury własnego kraju oraz przedstawi region, z którego pochodzi.

W gimnazjum w Kamionce zrealizowano już quiz wiedzy o krajach europejskich, finalizowany jest konkursu na logo projektu oraz test kompetencji językowych.

Dzięki otrzymanym od Narodowej Agencji środkom finansowym na realizację projektu w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” uczniowie zdobędą nowe przyjaźnie, odkryją nowe talenty, nauczą się pracować w międzynarodowych zespołach, będą mieli także okazję skonfrontować stereotypy z rzeczywistością i osiągnąć wyższy stopień umiejętności językowych.

Końcowym efektem podejmowanych działań ma być stworzenie musicalu o tym, co dobrego obywatele naszego kontynentu mogą wnieść do wspólnego metaforycznego domu „Europa”.

Na zdjęciu – przed głównym wejściem do Lycée Saint Yves widoczni są liderzy zespołów projektowych z siedmiu krajów.

Materiał: Zespół Szkół w Kamionce

zs w kamionce