40 lat kapeli „Lubartowiacy”

Są chlubą naszego miasta. Promują Lubartów, kultywując tradycje muzyki ludowej zarówno w kraju, jak i zagranicą. To kapela ludowa „Lubartowiacy”, działająca w Lubartowskim Ośrodku Kultury, która obchodziła 40-lecie istnienia.

Jubileusz miał miejsce 17 czerwca podczas „Muzykowania na ludową nutę”. Najpierw kapele grały i śpiewały przy fontannie w centrum Lubartowa, następnie był koncert w amfiteatrze miejskim. Otwarcia dokonała dyrektor LOK Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak oraz burmistrz Janusz Bodziacki: – Chciałbym bardzo serdecznie wszystkich powitać i pozdrowić w Lubartowie, w naszym amfiteatrze, tuż przed renowacją , bo już w najbliższych miesiącach będzie zmieniał się kształt amfiteatru. Chcę podziękować za obecność wszystkim kapelom i zespołom zewnętrznym, że jesteście po raz 25 w Lubartowie.  Chciałem podziękować Lubartowskiemu Ośrodkowi Kultury, że po raz 25 nas tu zgromadził, aby uwrażliwiać nas na muzykę ludową. Jesteśmy w roku jubileuszu stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tak patrzymy w historię naszej ojczyzny, to wielokrotnie ludzie kultury, artyści, wspólnoty artystyczne takie jak kapele budowały i utrwalały tożsamość narodową i wielokrotnie dzięki tym wspólnotom Polacy trwali w swojej polskości i umacniali swoją narodową tożsamość. Taką wspólnotą jest od 40 lat kapela „Lubartowiacy”, trwają pokolenia, zmieniają się osoby stanowiące kapelę, a ja w imieniu naszej małej ojczyzny Lubartowa chciałbym bardzo serdecznie podziękować. W tym roku jest jubileusz 475 – lecia istnienia naszego miasta i dobro naszego miasta tworzyli mieszkańcy przez wszystkie pokolenia. Dzisiaj wy stanowicie ten element, tą wspólnotę, która umacnia, tworzy tożsamość naszego miasta, bardzo serdecznie wam wszystkim, od najmłodszych do najstarszych dziękuję, pięknie się rozwijajcie, sławcie nasz Lubartów, jesteście  ambasadorami Lubartowa na ziemi lubelskiej i w całej Polsce – mówił burmistrz Janusz Bodziacki, wręczając dyplomy członkom kapeli i nagrodę  od samorządu miasta.

Podziękowania kapela „Lubartowiacy” otrzymała od zaprzyjaźnionych instytucji, władz powiatu oraz list gratulacyjny i aparat fotograficzny od Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Były kwiaty, życzenia, prezenty oraz jubileuszowy tort.

W tegorocznym „Muzykowaniu na Ludową Nutę” wystąpiły takie kapele jak: Kapela Ludowa „Siennica”, Zespół Śpiewaczy Pawłowianki z Pawłowa, Zespół Ludowy „To i owo” z Kamionki, „Kumosie” z Szydłowca, Kapela Ludowa „Łopieńczacy”, Kapela „Sami swoi” z Tłuśca, Lubelska Kapela Maki. Ponadto Kapela ZPiT Ziemi Chełmskiej. Nie zabrakło też młodych wykonawców. Zaprezentował się zespół „Lubartowskie Nutki” z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Lubartowie pod kierunkiem Beaty Romanek i Elżbiety Bystrzyckiej. Dzieci zaprezentowały przyśpiewkę „Lublin”, tańce rzeszowskie, polkę, lasowiaka i cebulkę, tańce śląskie, trojaka, klapoka oraz przyśpiewkę „Na rynku w Łowiczu”. Kapela „Lubartowiacy” zaśpiewała takie utwory jak” „Karczmareczka”, „Zielone oczy”, „Czumbalalajka”, „Marysiu buzi daj” oraz „Bubliczki”, „Pada deszczyk”, „Ty moja dziewczyno”, „Lipka” i „Czy jest coś piękniejszego”. Tradycją jest wspólne śpiewanie wszystkich kapel oraz publiczności na zakończenie imprezy, w związku z tym wykonano piosenkę „Hej sokoły”.

Przypominamy, że historia powstania kapeli „Lubartowiacy” sięga 1977 roku, gdzie w Powiatowym Domu Kultury w Lubartowie istniała kapela „Jędrusie”, a w Skrobowie działała wówczas kapela „Podlasiacy”. Obie kapele postanowiły się połączyć i powstała kapela ludowa „Lubartowiacy”. Jej pierwszym kierownikiem był Andrzej Ziętkiewicz, który czynnie grał i śpiewał w zespole. Długi czas grali w kapeli też Józef Wałach czy Mieczysław Lisek. Grały tam całe pokolenia, czego przykładem była rodzina Dzięciołów. Od 1990 roku kapela współpracowała z Zespołem Pieśni i Tańca „Lubartowiacy”, towarzysząc mu na koncertach w kraju i zagranicą. Akompaniowali zespołowi oraz prowadzili zajęcia wokalne: Kazimierz Kisielewski, Edward Raubo, Hieronim Lasoń. Kapela „Lubartowiacy” w swoim repertuarze ma pieśni i melodie ludowe, piosenki popularne z różnych regionów Polski oraz pieśni biesiadne, patriotyczne, kolędy. bierze udział w festiwalach, kapeliadach, przeglądach, gdzie swój dorobek prezentują wykonawcy muzyki ludowej z kraju i zagranicy. Uczestniczy w koncertach z okazji spotkań integracyjnych, rocznic państwowych, dożynek czy uroczystości kościelnych.

Przez 40 lat działalności kapeli grało w niej i śpiewało wiele osób. Warto wspomnieć Stanisława Bełcząckiego, Juliana Dzięcioła i niezapomnianego Waldemara Świrszcza – pomysłodawcę „Muzykowania na Ludową Nutę”, wieloletniego kierownika Kapeli oraz ZPiT „Lubartowiacy”. Dawni członkowie kapeli to: Jolanta Grabowska, Katarzyna Ogrodowska, Eliza Wiącek, Mirosław Mazur, Magdalena Wiącek, Urszula Nowak, Magdalena Kwasek, Józef Wałach, Elżbieta Kawałek, Stefan Turowski, Bogdan Lato, Arkadiusz Wolski, Hieronim Lasoń, Krzysztof Świętoński, Wiesław Czajczyk, Klaudia Oleszek, Alicja Dzięcioł, Małgorzata Dzięcioł, Magdalena Dzięcioł, Halina Szyszko, Jerzy Lisek, Jan Szczygieł, Wiesław Świderski, Roman Prażmo, Danuta Karwat, Jacek Ignatowicz, Janusz Bełczącki, Tomasz Pielecki, Stanisław Sienkiewicz, Edyta Nowokuńska, Dorota Sawicka, Szymon Powroźnik, Karol Kozak, Leszek Lisek, Katarzyna Janek. Długoletnim kierownikiem kapeli był Tadeusz Poździk – autor licznych aranżacji utworów.

Obecnie w kapeli grają: Beata Ciosmak, Magdalena Ciosmak, Witold Mikołajewski, Krzysztof Pawelec, Mariola Sowa, Piotr Stępień, Milena Tarkowska, Jerzy Tracz, Amalia Romanowska, Bogdan Woźniak, Eugeniusz Wójcik, Andrzej Karpiński, Paulina Romanowska, Grzegorz Pacek.

Sylwia Nowokuńska, Emilia Kosek