„586 dni stanu wojennego”, czyli wystawa IPN w murach II LO
40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce stała się okazją do zapoznania uczniów II LO z wystawą pt. „586 dni stanu wojennego”, opracowaną przez IPN w Lublinie. Ekspozycja nawiązuje do najbardziej mrocznych okresów w historii PRL i z pewnością stanowi ciekawą oraz cenną pomoc dydaktyczną na lekcjach historii.
Nauczyciele historii z II LO przedstawili młodzieży okoliczności wprowadzenia w nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. stanu wojennego oraz opisali restrykcje nałożone na społeczeństwo. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, zawiesiła wówczas podstawowe prawa i wolności obywatelskie: nietykalność osobistą, wolność słowa i poruszania się, wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń oraz korzystania z telefonów – oczywiście stacjonarnych, gdyż komórkowych w latach osiemdziesiątych nie było. Na ulicach i przed zakładami pracy pojawiły się czołgi oraz opancerzone transportery, aresztowano i osadzono w miejscach internowania ok. 7 tys. działaczy związkowych i opozycjonistów. Młodzież z niedowierzaniem słuchała również o ograniczeniach dotyczących wprowadzenia godziny milicyjnej, cenzury korespondencji i rozmów telefonicznych. Podczas lekcji nie zabrakło osobistych wspomnień nauczycieli, którzy stan wojenny przeżywali będąc właśnie w wieku licealnym.
Plansze z wystawy IPN-u obrazowo dopełniły wykładu, prezentują bowiem zdjęcia poświęcone ogłoszeniu stanu wojennego, strajkom grudniowym w 1981r., internowaniu, procesom sądowym i więźniom politycznym. Ukazują także różne formy oporu społecznego, jak manifestacje uliczne czy niezależny obieg wydawniczy. Na wystawie nie zabrakło wątków lubelskich. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała m. in. szata graficzna pisma związkowego: Solidarność WSK PZL Świdnik – Grot czy jak przebiegały strajki na Lubelszczyźnie w maju 1982 roku. Dzięki niezłomnej postawie dużej części społeczeństwa i „Solidarności” Polacy wywalczyli niezależność, a ofiary stanu wojennego nie poszły na marne. Dziś również żyjemy w trudnych czasach i słowa Jana Pawła II stają się coraz bardziej aktualne.
Na znak solidarności z osobami represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami społeczność II LO włączyła się także w akcję społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, która została zainicjowana kilka lat temu przez IPN.
Wystawa p.t. „586 dni stanu wojennego” zagościła w II LO z inicjatywy pani Barbary Kukier, nauczycielki historii współpracującej z lubelskim oddziałem IPN-u.
II LO