Kronika strażacka

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie informuje, że od 13 do 20 marca 2016 roku na terenie chronionym przez komendę miało miejsce 15 zdarzeń, w tym 13 pożarów oraz 2 miejscowe zagrożenia.

Kolejny wypadek na „eSce”

W dniu 15 marca 2016 r. o godz. 9.03 do stanowiska kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęła informacja o wypadku drogowym z udziałem samochodu osobowego i ciągnika siodłowego z naczepą na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Wandzin, gm. Lubartów. W wyniku zdarzenia zostały poszkodowane 2 osoby podróżujące autem osobowym. W chwili dojazdu służb ratowniczych przytomne – znajdowały się wewnątrz pojazdu. Do wydobycia jednej z nich koniecznym było użycie sprzętu hydraulicznego do ratownictwa drogowego. Poszkodowani zostali przekazani zespołom ratownictwa medycznego. W działaniach udział brały trzy zastępy z JRG Lubartów oraz OSP z Wólki Rokickiej.

PSP Lubartow_02
PSP Lubartow_03

Pięć przypadków pożaru sadzy

Pomimo kończącego się sezonu grzewczego w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano także 5 przypadków pożaru sadzy w przewodach kominowych. Straż pożarna apeluje o zadbanie o właściwy stan techniczny przewodów spalinowych, w szczególności od kotłów opalanych paliwem stałym oraz ich systematyczne czyszczenie. Zgodnie z przepisami z zakresu ochrony przeciwpożarowej w odniesieniu do budynków mieszkalnych czynności te należy przeprowadzać co najmniej raz na trzy miesiące. Na gromadzenie się zanieczyszczeń ma także duży wpływ rodzaj i jakość paliwa. Pożar sadzy w kominie może doprowadzić do uszkodzenia komina, a w rezultacie do rozprzestrzenienia się pożaru lub tlenku węgla (czadu) na pozostałą część budynku. Oprócz strat materialnych może stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców budynku. Do dbania o właściPSP Lubartowwy stan instalacji grzewczych i wentylacyjnych nawiązują również ogólnopolskie programy : „ZGAŚ RYZYKO” mający na celu ograniczenie liczby ofiar i rannych w pożarach oraz „NIE DLA CZADU”, którego celem jest uświadomienie zagrożeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla.