7 – letnia mistrzyni szachownicy ogrywa tatę i starszych zawodników

Mimo, że chodzi dopiero do pierwszej klasy szkoły podstawowej, woli grać w szachy niż bawić się zabawkami. W jej pokoju dumnie stoi 12 pucharów. Ostatni z nich to pamiątka zajęcia drugiego miejsca na Mistrzostwach Województwa Lubelskiego.

– Czasami ważniejsza dla niej jest gra w szachy niż śniadanie – śmieje się mama mistrzyni. Oprócz królewskiej gry Weronika lubi jeździć na rowerze, bawić się z siostrami i tworzyć różne prace plastyczne.

Weronika Dajek z Lubartowa, o której mowa, zaczęła interesować się szachami, mając niespełna 4 lata.
Na początku była to po prostu zabawa szachownicą i bierkami. Pewnego dnia pokazałem Weronice, jak ruszają się bierki po szachownicy i ku mojemu zdziwieniu bardzo szybko załapała podstawowe ruchy – wspomina tata Weroniki. – Kiedy nauczyła się ustawiać prawidłowo wszystkie bierki, zacząłem ją uczyć podstawowych zasad gry i od czasu do czasu graliśmy. Szybko zauważyłem, że ta gra bardzo jej się podoba, Weronika często pytała „tatusiu, czy zagramy w szachy?„- dodaje.
Swoje umiejętności Weronika rozwinęła na zajęciach szachowych prowadzonych w Lubartowskim Ośrodku Kultury.

Czasem miałem wrażenie, że woli siedzieć przy szachownicy niż bawić się zabawkami. Weronika już wtedy wykazywała wyjątkową chęć rywalizacji i bardzo cieszyła się, jak mogła z kimś zagrać – opowiada jej tata.

W pokoju Weroniki dumnie stoi 12 pucharów i wisi 12 medali.
W marcu 2019 roku zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Lublina w kategorii dziewczynek do lat 8. Sukcesem zakończyły się także Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Mimo, że był to ogromny turniej, który zgromadził ponad 1200 zawodników w różnych kategoriach wiekowych, Weronika zdobyła wysokie 13 miejsce w kategorii do lat 8. Siedmiolatka zwyciężyła także wakacyjny turniej w LOK. Może się również pochwalić zajęciem drugiego miejsca podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Szachach Klasycznych do lat 12.

Katarzyna Wójcik

 

Łukasz Domański, prezes LUKS Lubartów – „Weronika jest wielką nadzieją klubu”
Weronika jest wielką nadzieją naszego klubu. Nie mieliśmy do tej pory dziewczynki w jej wieku, która wygrywałaby z osobami od siebie starszymi. Z jej potencjałem ma szansę, aby być jedną z najlepszych zawodniczek w Polsce.

 

 

Piotr Opolski – instruktor szachów w Lubartowskim Ośrodków Kultury, sędzia szachowy – „Nauczcie dzieci gry w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”

Na zajęcia szachowe prowadzone w LOK przyjmujemy dzieci w wieku od 6 lat. Prowadzimy naukę od podstaw, jak również dla średnio zaawansowanych. Szachy to gra, gdzie współpracują dwie półkule mózgu, co wpływa na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Podzielam zdanie jednego z mistrzów świata w szachy, który mówi:”Nauczcie dzieci gry w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”.