„Widowisko” – premiera spektaklu za nami

Do sali, w której rozgrywał się spektakl po drodze usłanej świeczkami i liśćmi poprowadzili widzów aktorzy. Premierę ” Widowiska” na podstawie „Dziadów”w wykonaniu Sceny 44 zobaczyliśmy 21 listopada.

Scena 44 to projekt teatralny uczniów II LO. Tuż po spektaklu rozmawialiśmy z jego twórcą  Rafałem Wrotkowskim.

Skąd pomysł na „Widowisko”?

Rafał Wrotkowski:  Generalnie jestem facetem przekornym. Uznaję że jeżeli jest trudny tekst szkolny, sztampowy, nie do ugryzienia to trzeba się tym zająć.

Co według Sceny 44 można wydobyć z „Dziadów” dla współczesnego człowieka?

Rafał Wrotkowski:  Świadomie pominąłem wszystkie wątki polityczne, które w trzeciej części Dziadów są obecne. Skupiłem się na rzeczach, które są związane z duchowością człowieka, życiem wewnętrznym, obcowaniem ze złem, dobrem i konsekwencjami naszych wyborów życiowych. To sprawy, które są uniwersalne, ponadczasowe.Ci wszyscy bohaterowie to ludzie głęboko wierzący, ludzie którzy odczuwają wiarę poprzez obcowanie z duchem. Uznałem że zejście do takich pokładów duchowych jest potrzebne współczesnemu człowiekowi.

Kilka słów o aktorach…

Rafał Wrotkowski:  Są wspaniali, kocham ich całym sercem. Są bardzo pomysłowi, kreatywni. Gdyby nie ich zaangażowanie nie realizowałbym się jako nauczyciel, jako mentor tego zespołu. Czasami dorzucają różnego rodzaju pomysły, współtworzą ten teatr ze mną.

Jakie macie jeszcze pomysły do zrealizowania ?

Rafał Wrotkowski:  Mamy na przykład pomysł, aby pobawić się trochę innym teatrem, bardziej eksperymentalnym. Nie tradycyjnym tylko opartym na eksperymencie artystycznym. Na pewno będzie to zaskoczeniem. Takich rzeczy nie robi się w przestrzeniach szkolnych, a my się tego nie boimy.

rozmawiała Katarzyna Wójcik, fot.Katarzyna Wójcik