Mówili o pasji biegania

Lubartowscy biegacze – Bartosz Ceberak, Wioletta Dessauer oraz Grzegorz Pożak 26 czerwca opowiedzieli o swojej pasji podczas spotkania w Lubartowskim Ośrodku Kultury.

To drugie wydarzenie z cyklu „Spotkania z pasją”. Wcześniej o wspinaczce mówił lubartowski alpinista Bartłomiej Bednarczyk. Środowe spotkanie było poświęcone smakowi sportowej rywalizacji, czyli „Świat w biegu. Jak się w nim odnaleźć?”. Prowadziła je Agnieszka Karpińska.

Biegacze: Bartosz Ceberak, Wioletta Dessauer oraz Grzegorz Pożak, którzy reprezentują Lubartów podczas wielu biegowych imprez, wspominali o tym, jak rozpocząć przygodę z bieganiem, co jest ważne przy wyborze stroju, jak ważna jest motywacja, czym się nawadniać, jak zapobiegać kontuzjom i o pasji, która zamienia się w styl życia.

Wioletta Dessauer na treningi przeznacza około 12 godzin tygodniowo. Kładąc się wieczorem spać, często myśli, gdzie będzie biegać w najbliższym czasie. Lubi biegać na luzie, ale i również trudne treningi interwałowe czy podbiegi. Wśród jej wielu osiągnięć sportowych są m.in.: I miejsce Ultramaraton 2x Babia Góra 55 km (2019) ,  I miejsce Ultramaraton Karkonoski Ultra Chojnik 102 km (2018) , II miejsce Zimowy Ultramaraton Karkonoski 56 km (2018).

Bartek Ceberak od najmłodszych lat uprawia sport. Dzięki rodzicom i trenerom UKS Rekord Lubartów sport stał się ważnym elementem w jego życiu. W tej pasji obecnie bardzo wspiera go żona i rodzina. A bieganie „to coś tylko jego, z czym jest mu dobrze”. W wolnym czasie zajmuje się treningiem lekkoatletyczno – wytrzymałościowym, biega, jeździ na rowerze oraz pływa. Od początku tego roku jest reprezentantem Komendanta Głównego Policji w dyscyplinie Triathlon. W tym roku wygrał Mistrzostwo Polski Policji w Półmaratonie, a obecnie przygotowuje się do startów triathlonowych. Osiągnięcia sportowe to m.in.: zwycięstwo w biegowym Grand Prix Lublina 2016, 2017, wygrana w biegu górskim na dystansie 78 km Ultra Janosik 2017, zwycięstwo w biegu górskim na dystansie + 45 kg Ultra – Janosik Zimowy 2018.

Grzegorz Pożak  w szkole podstawowej i średniej trenował kolarstwo. Po krótkiej przerwie zaczął swoją przygodę z bieganiem, które traktuje jak odskocznię od dnia codziennego. Na początku rekreacyjnie – 3 razy w tygodniu. Zaczął startować w zawodach. Początkowo były to dystanse 5 i 10 km. Później celem był maraton. Następnie postanowił zacząć biegać ultramaratony. Z uwagi na to, że lubi góry, wybrał biegi górskie. Najważniejszy jego bieg, o którym do tej pory wspomina, to Ultra-Trail du Mont-Blanc, w którym wystartował w 2016 roku. Jego marzeniem jest bieg po pustyni w Maroku.

Sylwia Cichoń