Afryka oczami misjonarza, czyli niezwykłe spotkanie w II LO

 22 marca uczniowie klas I d, II j oraz II f, w których geografia realizowana jest na poziomie rozszerzonym, wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym na platformie Microsoft Teams przez opiekunów SKKT Azymut –Katarzynę Płaszczewską oraz  Łukasza Wasyluka. Gościem zaproszonym na tę niecodzienną lekcję geografii był ojciec Paweł Mazurek, który jako misjonarz wiele lat pracował na Czarnym Lądzie. Pomimo jeszcze zimowej aury za oknem i wiosny w kalendarzu, młodzież przeniosła się w gorący klimat Tanzanii, Zambii oraz Kenii.

Ojciec Paweł rozpoczął prelekcję od przedstawienia swojej historii związanej z Afryką, zatem uczniowie mieli okazję zdobyć wiedzę o tym ciekawym i nadal tajemniczym kontynencie nie tylko z podręcznika. Misjonarz podzielił się z licealistami swoją bogatą galerią zdjęć, co pomogło lepiej zilustrować, jak żyją rdzenni mieszkańcy Afryki, jak wygląda ich codzienność oraz jak duży wpływ na wszelkie aspekty życia ma panujący na tym kontynencie klimat. Z pewnością największe zainteresowanie młodzieży wzbudziły jednak opowieści o. Mazurka związane z jego misyjną pracą. Uczniowie usłyszeli m. in.o tym, jak ojciec po trzech miesiącach nauki miejscowego języka udał się na swoją placówkę misyjną do nowo powstałej parafii w buszu na tzw. „pierwszą ewangelizację”, o niezwykłej serdeczności, jaką okazują mieszkańcy Zambii oraz o sposobie pojmowania religii i wiary w krajach afrykańskich. Warto dodać, że pobyt ojca Pawła Mazurka w Afryce nie polegał jedynie na prowadzeniu misji, ale zajął się również z kontynuacją studiów teologicznych w stolicy Kenii – Nairobi.

Dzięki temu spotkaniu online nasi licealiści mogli bliżej poznać kulturę krajów Afryki Południowo-Wschodniej, co z pewnością wykorzystają na lekcjach geografii lub konkursach związanych właśnie z tym kontynentem, np. w  Olimpiadzie Znajomości Afryki. Dla uczniów spotkania z ludźmi, którzy odwiedzili miejsca odległe, tajemnicze i fascynujące, są nowym doświadczeniem, które pozwala poszerzyć i pogłębić wiedzę, jaką zdobywają w szkole oraz z książek.

II LO