Akcja „Bezpieczni na drodze” w II LO

Młodzi kierowcy to szczególni uczestnicy ruchu drogowego.  Od lat stanowią grupę z najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji, a jednocześnie odnotowuje się wśród nich najwyższy wskaźnik ofiar w skali miliona przypadków. Brak doświadczenia, niejednokrotnie zbytnia pewność siebie i szereg ryzykownych zachowań podejmowanych przez młodych ludzi mogą często prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze i do kolizji.

Aby przygotować  przyszłych i świeżo upieczonych kierowców do bezpiecznego oraz rozsądnego uczestnictwa w ruchu drogowym, w II LO w Lubartowie została zorganizowana akcja „Bezpieczni na drodze”. Z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego, Marcina Świderka, 4 kwietnia br. na terenie lubartowskiego liceum odbyły się niecodzienne warsztaty,  podczas których młodzież z klas trzecich i czwartych zgłębiała tajniki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przez cały dzień uczniowie, podzieleni na grupy, uczestniczyli w przygotowanych na tę akcję wykładach i zajęciach praktycznych.

Podczas spotkania z policjantem licealiści usłyszeli o najczęściej notowanych kolizjach i wypadkach drogowych z udziałem młodych kierowców, obejrzeli także filmy profilaktyczne o bezpieczeństwie na drodze.

Drugim punktem akcji były zajęcia z pierwszej pomocy. Tutaj młodzież sprawdzała swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, ćwicząc na medycznych fantomach pod okiem nauczycieli – instruktorów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się symulator czołowego zderzenia oraz waga przeciążeniowa. Na sali gimnastycznej można było w praktyce i w sposób kontrolowany doświadczyć tego, co dzieje się z kierowcą i pasażerem w momencie czołowego zderzenia oraz przekonać się, ile ważą osoby i przedmioty znajdujące się w tym czasie w pojeździe. Dodatkowo pracownicy Ośrodka Szkolenia Kierowców zaprezentowali symulator działania poduszek powietrznych, a chętni mogli spróbować jazdy na niezwykłym „pijanym” rowerze.

W następnym punkcie na młodzież czekał symulator dachowania również tutaj w praktyce młodzież sprawdzała na własnej skórze, co dzieje się we wnętrzu pojazdu podczas jego dachowania.

Atrakcją okazała się też próba płynnej jazdy, podczas której każdy – pod okiem wykwalifikowanego instruktora – mógł usiąść za kierownicą samochodu i pokonać wyznaczony odcinek nie strącając piłki umieszczonej na masce auta.

Dodatkowym punktem programu akcji był krwiobus, w którym wszyscy spełniający odpowiednie warunki mogli oddać najcenniejszy dar – krew. Tradycyjnie w II LO chętnych nie zabrakło!

Akcja  „Bezpieczni na drodze” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży i z pewnością na stałe wpisze się kalendarz imprez szkolnych II LO. Ta niezwykle ważna akcja nie udałaby się bez udziału i wsparcia ze strony p. Marka Osiora z Ośrodka Szkolenia Kierowców Osior, który wypożyczył naszej placówce  profesjonalny sprzęt będący główna atrakcją zajęć praktycznych, za co jesteśmy ogromne wdzięczni.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które zaangażowały się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Dziękujemy: Komendzie Powiatowej Policji w Lubartowie, a szczególnie sierżant sztabowej KPP p. Jagodzie Stanickiej za profesjonalne warsztaty, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie, st. kpt. Michałowi Mazurowi i strażakom – za zorganizowanie grupy chętnych do oddania krwi, p. Grażynie Paśnik oraz ekipie z Oddziału Rejonowego PCK w Lubartowie, Dyrekcji II LO – p. Halinie Zdunek oraz p. Teresie Rojek za wsparcie i możliwość organizacji wydarzenia, instruktorom z Ośrodka Szkolenia Kierowców Osior, nauczycielom II LO – p. Izabelli Bącławek, Agnieszce Siodłowskiej, Konradowi Pcianowi, Agnieszce Budzyńskiej oraz Michałowi Packowi.

Jak zawsze można było liczyć również na młodszych licealistów, którzy z zaangażowaniem pomagali przy organizacji tego wydarzenia. Podziękowania kierujemy do Katarzyny Drozd, Igi Goleń, Natalii Budzyńskiej, Karola Zybały i Aleksandra Świderka z kl. 2a, Dominiki Bujak i Julii Korzeniewskiej z kl. 2b oraz  Malwiny Sidor z kl. 3c za fotodokumentację wydarzenia.

Dla nich oraz ich rówieśników takie warsztaty z pewnością zostaną zorganizowane już w następnym roku szkolnym, by jako przyszli i niedoświadczeni kierowcy również mieli szansę przećwiczyć zdobyte na kursach na prawo jazdy umiejętności bezpiecznego poruszania się po drogach. 

II LO