Akcja ekologiczna w SP4

Spacer dla Ziemi- akcja ekologiczna w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubartowie

Dzień Ziemi jest największym ekologicznym świętem na świecie. To świetna okazja do popularyzacji wiedzy na temat zagrożeń dla środowiska naturalnego i podjęcia działań na rzecz naszej planety.

Niestety w czasie pandemii koronawirusa obowiązuje wiele obostrzeń, które wpłynęły również na ograniczenie obchodów tego święta. Jednak niezrażeni niesprzyjającymi warunkami postanowiliśmy podjąć inicjatywę i przy współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin Ziemi Lubartowskiej, Nadleśnictwem Lubartów oraz Gminą Lubartów, zaproponowaliśmy uczniom naszej szkoły „ Spacer dla Ziemi”.

Akcja polegała na wybraniu się na spacer w ulubione miejsce na łono natury. Przy okazji należało zebrać do worka napotkane po drodze śmieci. W tak przyjemny i prosty sposób, każda zaangażowana osoba dołożyła swoją cegiełkę do poprawy kondycji otaczającej nas przyrody i ochrony środowiska naturalnego.

Dlaczego jest to tak ważne?

Wyrzucone w przypadkowe miejsca śmieci niosą poważne zagrożenie dla zwierząt i roślin. Sprzyjają rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów. Mogą przyczynić się do powstania pożaru. Przedostanie się toksycznych substancji do gleby i wód gruntowych powoduje ich skażenie. Drobne odpadki, a także torebki foliowe mogą zostać połknięte przez zwierzęta i prowadzić do ich śmierci, a odłamki szkła lub metalu mogą powodować ich okaleczenia.

Czy na tym koniec naszych działań?

Oczywiście, że nie! Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie tylko zachętą do dalszych działań i dbania o przyrodę na co dzień. Przy okazji każdego spaceru do lasu, do parku, nad rzekę możemy zabrać stamtąd kilka śmieci i wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika.

Ponadto, na każdą osobę, która zaangażowała się w akcję, po powrocie do szkoły czekają małe upominki ufundowane przez Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej i Nadleśnictwo Lubartów, w tym nasiona i cebulki kwiatów przyjaznych owadom zapylającym. Także przy naszej szkole powstanie miejsce, gdzie wspólnie z uczniami zasadzimy rośliny kwitnące, tak by owady mogły znaleźć dla siebie źródło pyłku i nektaru.

Wspólnymi siłami możemy wiele! Ziemia to nasz dom, o który wszyscy musimy dbać! Dlatego serdecznie dziękujemy uczniom, którzy podjęli wyzwanie „ Spacer dla Ziemi” oraz instytucjom, które nas wsparły w jego organizacji.

SP 4