Alergia na dobre informacje o Lubartowie?

Trzy pytania do burmistrza Janusza Bodziackiego.

DSC_3911Podczas ostatnich dwóch sesji Rady Miasta Lubartów padły pytania o udział Miasta Lubartów w rankingu Lider Eurofunduszy organizowanym przez wydawnictwo Panorama Lubelska. Proszę przybliżyć Czytelnikom, na czym polegał udział w tym konkursie?

– Inicjatywa Panoramy Lubelskiej, magazynu regionalnego dotyczyła pokazania aktywności samorządów w realizacji swoich zadań z udziałem środków unijnych i to za cały okres finansowy, czyli za lata 2007-2013. Udział w konkursie był bezpłatny, kosztował tylko pracę Zespołu Lubartowiaka, który wraz z innymi osobami zebrał informacje od Urzędu i jednostek Miasta.

Dodatkowo uczestnicy mogli swoją informację opublikować w wydawnictwie papierowym, który w nakładzie 10 000 egzemplarzy jest rozprowadzany do różnych instytucji, głównie do środowiska biznesu – widziałem to na forach gospodarczych. Pan radny Zwoliński i jeszcze kilka innych osób wręcz alergicznie reaguje na wszelkie pozytywne informacje o Lubartowie. Nawet wówczas gdy pozytywna informacja jest tylko i wyłącznie o mieście, bez jakiejkolwiek promocji osób, w tym osoby burmistrza. Tak było w tym przypadku.

W trakcie wspomnianej sesji padło też pytanie o koszt takiej publikacji.

– Oczywistą jest sytuacja, że publikacja artykułu promocyjnego w komercyjnym wydawnictwie papierowym jest odpłatna. Ciekawe ile zapłaciłby pan radny Zwoliński za publikację takiego artykułu we wspomnianej ogólnopolskiej gazecie. Za publikację artykułu, promującego w głównej mierze strefę gospodarczą , tworzącą nowe miejsca pracy w kolorowym wydaniu „Panoramy” na całej stronie w nakładzie 10 000 egz. miasto zapłaciło 1800 zł brutto. Mówiąc natomiast o „szastaniu” naszymi wspólnymi pieniędzmi to przypomnę, o czym pisała prasa, że pan Zwoliński także płacił za publikacje promocyjne. Zawarł Pan Zwoliński umowę na emisję programu promocyjnego w telewizji kablowej w Lubartowie oraz internecie i w 2010 roku Miasto zapłaciło kwotę aż 20 984 złotych.

Ostatnią z podnoszonych kwestii było to, czy miastu należy się nagroda za pozyskanie środków unijnych. Chodzi o ranking w innym wydawnictwie…
– Przywoływany wieloletni ranking Wspólnoty ogólnopolskiej zestawia dane w różnym ujęciu. Lubartów bywał w nich nawet na 203 miejscu na 268 miast powiatowych. Pan radny Zwoliński zacytował tylko jedną kategorię, która opisuje wydatki finansowane ze środków unijnych za lata 2009 – 2012 i będąc burmistrzem Lubartowa w połowie zapracował na wytykaną obecnie 144 pozycję rankingu. Kapituła konkursu Panoramy Lubelskiej, gdy poznała informacje o tym co uczyniło nasze miasto Lubartów w pozyskiwaniu środków unijnych głównie przeznaczając je na tworzenie miejsc pracy w tym w specjalnej strefie ekonomicznej, suwerenną decyzją przyznała Miastu nie burmistrzowi wyróżnienie „Lider Eurofunduszy”. W normalnym spojrzeniu na rzeczywistość to każdy Lubartowianin z tego faktu powinien się tylko ucieszyć.

Rozmawiała:Aleksandra Jędryszka