Anioły z II LO na Wołyniu

W czasie wakacji delegacja Klubu Wolontariusza z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie spędziła 10 dni na Ukrainie, porządkując polskie cmentarze. W ramach współpracy z Fundacją Niepodległości wolontariuszki Klaudia Błazucka i Wiktoria Pacek wraz z opiekunką – Justyną Świderską–Niedobit uczestniczyły w wyjątkowym obozie wędrownym ReGeneracja.

Fundacja Niepodległości stawia sobie za cel zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa polskiej historii, a szczególną troską otacza polskie Kresy. Liczna grupa wolontariuszy z całej Polski już od 10 lat wyrusza szlakiem trudnej historii Polaków na Ukrainie, by dotrzeć do nieistniejących na mapach miejsc, zapomnianych przez ludzi, na których spoczywają nasi przodkowie. Polskie cmentarze na Kresach to zazwyczaj zagajniki albo wręcz lasy z połamanymi płytami nagrobnymi, zagubionymi wśród gąszczy figurami i krzyżami. Żeby się do nich dostać, najpierw trzeba uruchomić kosy spalinowe i piły łańcuchowe.

Trudne wyzwanie nie odstraszyło Aniołów z II LO. Taurow, Tarnopol, Wiśniowiec, Krzemieniec – to miejsca ich pracy. Zaangażowanie, otwartość, uśmiech, umiejętność współpracy, czyli cechy, które na co dzień wykorzystują w pracy wolontariusza, okazały się bardzo pomocne na Ukrainie. W drodze powrotnej Anioły odwiedziły Świetlicę Caritas i Dom Dziecka we Lwowie – miejsca i podopiecznych, dla których już od września będą organizować paczki na święta.

W następne wakacje ponownie planowany jest obóz na Wołyniu. Nie da się uprzątnąć wszystkich polskich cmentarzy. Ważna jest jednak idea tych wypraw – pamięć, obecność, budowanie pojednania. Zapraszamy wszystkich chętnych za rok!

AO