Anioły z II LO pomagały we Lwowie

Bardzo intensywnie pracowali w ostatnim czasie wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie. Wiele tygodni trwały przygotowania do wyjazdu „Aniołów” do Lwowa. W dniach 24-28 października wolontariusze wraz z opiekunką Justyną Świderską-Niedobit przebywali we Lwowie, pracując w różnych instytucjach pomocowych.

Wolontariusze prowadzili warsztaty plastyczne we Lwowskim Domu Dziecka nr 1, spędzając czas z osieroconymi maluchami. Następnego dnia bawili się z dziećmi w polskim przedszkolu, gdzie wystąpili także z krótką częścią artystyczną. Jednym z najbardziej wzruszających spotkań była wizyta w Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. W programie znalazł się czas na rozmowy, wspólne dekorowanie babeczek, wspomnienia – gdyż hasło tego spotkania brzmiało: „Nasza młodość”. Momentem, który wyciskał łzy, była przygotowana przez wolontariuszy część artystyczna z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a wspólne odśpiewanie „Roty” uczyniło ten wieczór bardzo wyjątkowym. Zaś w piątkowy poranek „Anioły” zawitały do podopiecznych Świetlicy Caritas, z którymi pracowały, pakując magnesy czy nawlekając koraliki. Ten dzień uświetniło też wieczorne wyjście do Lwowskiej Opery na „Don Juana” Mozarta.

Sobota upłynęła na podziwianiu samego Lwowa. Razem z przewodnikiem uczniowie przemierzali urocze uliczki, zachwycając się co krok perłami architektury, podziwiając pomniki i chłonąc magiczną atmosferę miasta. Obowiązkowym punktem zwiedzania był oczywiście Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie wolontariusze oddali hołd tym, którzy poświęcili życie za naszą wolność. Nawet w drodze powrotnej młodzież pamiętała o potrzebujących i zawitała do polskiej parafii w Rudkach, gdzie po podjęciu śniadaniem przez siostrę Maksymilianę uczniowie mieli okazję zwiedzić podziemia Sanktuarium, w których spoczywa m. in. Aleksander Fredro.

Ogromne podziękowania kierujemy do tych klas II LO, które wsparły naszą anielską akcję i tym samym umożliwiły zakup upominków dla dzieci. A w czerwcu kolejny wyjazd, do którego już czynimy przygotowania. Zapraszamy do współpracy i wspierania naszych działań!

Anioły z II LO