Apel policji do rowerzystów

Jazda ,,pod prąd” po ścieżce czy też niestosowanie się do znaków drogowych obowiązujących na ścieżkach dla rowerów i nie tylko – to wykroczenia, które w ostatnim czasie miały miejsce w Lubartowie. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów.

Zrobiło się ciepło i w związku z tym sezon rowerowy mamy w pełni. Wiąże się to niestety ze zdarzeniami drogowymi z udziałem rowerzystów. W ubiegłą niedzielę takie zdarzenie miało miejsce w Lubartowie na ścieżce rowerowej. 71-letnia kobieta jadąc ścieżką rowerową od centrum Lubartowa w kierunku ulicy Kleeberga, poruszała się ,,pod prąd”. Doprowadziło to do zdarzenia drogowego z prawidłowo jadącym samochodem osobowym marki Ford kierowanym przez 45-letniego mieszkańca Lubartowa. Pojazd poruszał się ulicą Chopina w kierunku ulicy Słowackiego. Doszło do zderzenia cyklistki i samochodu, w wyniku którego została ona przetransportowana do szpitala. Zarówno 71-latka jak i 45-letni kierujący byli trzeźwi.

Rowerzystka za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym została pouczona przez funkcjonariuszy. Udzielili oni kobiecie kilku porad na temat zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Kolejne zdarzenie z udziałem rowerzysty miało miejsce również w ubiegłą niedzielę i także w Lubartowie. 27-letni mieszkaniec gminy Serniki jadąc rowerem ulicą Powstańców Warszawy, nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go samochodu marki Ford i najechał na ten samochód. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierujący byli trzeźwi. Sprawca został ukarany mandatem karnym za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Policjanci przypominają o kilku ważnych zasadach:
Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W innych przypadkach kierujący rowerem musi poruszać się po jezdni na zasadach obowiązujących innych kierujących. Pamiętajmy! Obowiązuje ruch prawostronny!

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i bezpieczeństwa na drodze a także o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

KPP Lubartów