Będzie 5 nowych wozów strażackich. Komendant podpisał umowę

O 5 pięć nowych wozów strażackich wzbogaci się nasz powiat – dowiedział się „Lubartowiak”. Ciężkie pojazdy (na 5 tys. litrów wody) otrzymają: Lubartów, Abramów, Jeziorzany, Ostrówek, Uścimów. Dziś (19 października) komendant Grzegorz Szyszko podpisał umowę na dofinansowanie, z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Krzysztofem Hetmanem. Wartość projektu opiewa na blisko 4 mln zł.

Projekt dofinansowany z pieniędzy unijnych, pn. „Poprawa bezpieczeństwa chemiczno – ekologicznego w powiecie lubartowskim”, jest realizowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w partnerstwie z 4 gminami powiatu lubartowskiego – Abramów, Jeziorzany, Ostrówek, Uścimów. Wspólnie podpisany projekt polega na zakupie 5 samochodów ratowniczo – gaśniczych – po jednym dla każdej jednostki. Planowany jest zakup ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych, które będą posiadały zbiornik na 5 tysięcy litrów wody, na 500 litrów środka o pianotwórczego, 6-osobową kabinę dla ratowników oraz napęd na 4 koła.

Wartość projektu to blisko 4 mln zł, z czego każdy z partnerów musi wpłacić po 15 proc. wartości pojazdu (po ok. 120 tys. na gminę). Dofinansowanie z RPO (Regionalny Program Operacyjny) to 85 proc.

W związku z dzisiejszym podpisaniem umowy zostanie ogłoszony przetarg i wyłoniony wykonawca wozów. Komendant KP PSP liczy na to, że do końca roku uda się wyłonić wykonawców. – Osobiście jestem bardzo zadowolony z podpisania tej umowy, bo dzięki temu projektowi poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców powiatu – mówi Grzegorz Szyszko, Komendant Powiatowy PSP w Lubartowie. Większość naszych wozów jest już wysłużona.

Aleksandra Jędryszka

 

 

 

na zdjęciu: komendant Grzegorz Szyszko z podpisaną umową