Będzie jaśniej i bezpieczniej. Rusza wymiana oświetlenia ulic

To już pewne. Poprawi się jakość oświetlenia lubartowskich dróg. Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki przekazał plac budowy pod inwestycję, która polega na wymianie wszystkich starych lamp na nowe typu LED.

W najbliższych tygodniach możemy spodziewać się ekipy montującej nowe oświetlenie w mieście. Jeśli ktoś mówi – działacie pod wybory, to chcę poinformować, że działamy zgodnie z harmonogramem inwestycji, a duży wpływ na proces przetargowy miała sytuacja rynkowa – informuje Janusz Bodziacki Burmistrz Miasta Lubartów.

W piątek 26 października miało miejsce oficjalne przekazanie placu budowy na realizację projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej poprzez modernizację infrastruktury oświetlenia ulicznego na terenie miasta Lubartów”. Wybrana w przetargu firma wymieni w Lubartowie blisko 1600 lamp. Projekt przewiduje budowę inteligentnego systemu sterowania siecią wraz z monitoringiem parametrów pracy, co pozwoli dodatkowo zredukować koszty związane z oświetleniem. Inwestycja zostanie dofinansowana z pieniędzy unijnych.

Obecnie Lubartów oświetlony jest lampami sodowymi (1512 sztuk) oraz lampami typu LED (81 sztuk). W starym oświetleniu klosze z poliwęglanu są matowe i strumień światła jest ograniczony. Ponadto ich wydajność jest niska w stosunku do pobieranej mocy. – Wymiana lamp jest też podstawą do realizacji budżetu obywatelskiego. Zbadanie natężenia światła w miejscach, gdzie miały powstać tak zwane znaki aktywne, będzie podstawą do realizacji projektu z tego budżetu – mówi burmistrz Janusz Bodziacki.

Na zdjęciu: Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki, wykonawca Łukasz Rębek oraz naczelnik Piotr Turowski – z planem technicznym projektu.

Materiał: UM Lubartów