„Będzie zielono i recyklingowo”. Ruszyły zapisy na warsztaty KULTURA naturalnie

Koszulki otrzymają drugie życie i powstaną z nich praktyczne torby. Będzie też możliwość stworzenia hotelu dla owadów. Na te i wiele innych warsztatów zaprasza Lubartowski Ośrodek Kultury wraz z Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury w Lubartowie.

Rozmowa z Agnieszką Karpińską, koordynatorką projektu KULTURA naturalnie, pracownikiem Lubartowskiego Ośrodka Kultury.

Jakie są założenia projektu, na który pozyskała Pani ponad 5 tys. dofinansowania?

Na wstępie muszę podziękować za zaufanie dyrekcji Lubartowskiego Ośrodka Kultury oraz Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie. Dzięki niemu oraz chęci współpracy realizacja tego projektu jest możliwa. Pozyskane dofinansowanie ze środków MKDNiS w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021” umożliwi bezpłatny udział we wszystkich wydarzeniach.  Jest ich sporo. Projekt zakłada realizację cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży z powiatu lubartowskiego. Ich tematyka poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym naszego wpływu na otoczenie i możliwościom jego zminimalizowania. Wśród licznych działań kultura została połączona z edukacją ekologiczną. Będzie zielono, recyklingowo i z korzyścią dla środowiska!

Jakie wydarzenia czekają na uczestników?

W ramach projektu odbędą się liczne warsztaty. Podczas zajęć pn. Drugie życie koszulki, z niepotrzebnych t-shirtów powstaną torby wielokrotnego użytku, naturalny hotel dla owadów stworzymy ze zużytych puszek, a uczestnicy dowiedzą się, jak ważna jest rola owadów zapylających dla środowiska. Ponadto zapisane osoby będą mogły uczestniczyć w warsztatach kreatywnego pisania z Loesje, tworzenia kolażu pn. Zazieleniam swoje otoczenie oraz komiksu. Zaplanowany jest również wyjazd do Muzeum Wsi Lubelskiej, podczas którego uczestnicy wezmą udział w warsztatach oraz będą mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało życie blisko natury. Do 23 września trwa konkurs on-line z nagrodami pn. Zmiany wokół mnie. Na zakończenie odbędzie się wystawa połączona z elementami gry miejskiej, podczas której poznamy przygody pewnej płyty cd.

W jaki sposób można zapisać się na warsztaty?

W związku z tym, iż ilość miejsc jest ograniczona sugeruję wcześniejsze zapisy. Trwają one do 30 lipca. Wystarczy wybrać interesujący nas warsztat i wysłać zgłoszenie na maila: [email protected] podając dane uczestnika wraz z numerem kontaktowym bądź telefonicznie pod numerem: 81 855 22 42 wew. 34

LOK realizuje projekt wspólnie z PMDK w Lubartowie. Na czym polega ta współpraca?

Celem programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021” jest m.in. propagowanie współdziałania pomiędzy podmiotami reprezentującymi sferę kultury i sferę edukacji poprzez realizację przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturowej. Dzięki współpracy LOK z PMDK w Lubartowie możliwe będzie m.in. dotarcie do szerokiego grona odbiorców z całego powiatu lubartowskiego, wykorzystanie przestrzeni oraz zasobów, a także przeprowadzenie warsztatów. Liczę, że realizacja tego projektu zaowocuje dalszymi, wspólnymi, przedsięwzięciami.Do zobaczenia podczas warsztatów KULTURA naturalnie!

rozmawiała: Katarzyna Wójcik

fot. K. Wójcik