„Bezpieczny rowerzysta” -akcja policji na drogach powiatu

Policjanci z lubartowskiej drogówki prowadzą akcję pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dzisiaj (5 lipca) od godzin porannych policjanci z wydziału ruchu drogowego lubartowskiej komendy prowadzą działania pewencyjno-kontrolne pod nazwą „Bezpieczny Rowerzysta”. Jest to kolejna taka akcja na terenie powiatu lubartowskiego skierowana w stronę rowerzystów. Celem akcji jest ochrona niechronionych uczestników ruchu drogowego przed niebezpiecznymi skutkami zdarzeń drogowych z ich udziałem a także poprawą bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Działania potrwają do późnych godzin wieczornych.

Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na stan trzeźwości rowerzystów, korzystanie z chodnika przez cyklistów, przejeżdżanie przejść dla pieszych, przewożenia innych osób na rowerze oraz odpowiednie wyposażenie roweru, zwłaszcza w porze wieczorowo-nocnej.

Mundurowi informują także rowerzystów o obowiązujących w tym przedmiocie przepisach ruchu drogowego. Pamiętajmy, że kierujący rowerem jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i ma zarówno swoje prawa jak i obowiązki.

Przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu roweru:

-z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),

– z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

-co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

-dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

opr. Red.