Biblioteczny Dzień Pluszowego Misia w SP3

W piątek, 25 listopada, biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie zorganizowała imprezę, której bohaterem był miś. We wspólnym świętowaniu Dnia Pluszowego Misia uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z czterech klas drugich.

Każda klasa podczas jednej godziny lekcyjnej, w odświętnie udekorowanej czytelni, uczestniczyła w wielu zabawach przygotowanych przez organizatorki (panie: Ewę Abramek, Kingę Grzelak i Danutę Olejniczek).

Do biblioteki szkolnej, do której wejściówką było przybycie tego dnia w towarzystwie ulubionego pluszaka, tym razem wiodły wyraźne „ślady niedźwiedzi”. Biblioteczne spotkanie z misiem rozpoczęła pani Kinga Grzelak (w roli Kłapouchego – przyjaciela Kubusia Puchatka), która przedstawiła krótką historię pluszowego misia. Następnie uczennice z klasy 6d, przygotowane pod kierunkiem pani Danuty Olejniczek, przedstawiły kilka wierszyków i zagadek o bohaterach dnia.

W dalszej części imprezy dzieci dowiedziały się kilku ważnych faktów z życia pszczół, o których opowiedziała pani Ewa Abramek. Na własne oczy zobaczyły kilka akcesoriów pszczelarza, a były to m.in.: ramka, na której produkowany jest miód, specjalny kapelusz, rękawice czy dymiarka.

Organizatorki przygotowały też zajęcia praktyczne dla wszystkich uczestników święta. Dzieci miały do wykonania różne zadania (indywidualnie i grupowo). Trzeba było np.: zmierzyć się z ortografią, sprawdzić swoją znajomość alfabetu, ułożyć puzzle, wykonać misia z przygotowanych elementów z recyklingu. Dużo śmiechu wzbudziło portretowanie bohatera imprezy (dla utrudnienia rysownicy mieli zakryte oczy, ale na szczęście byli „podpowiadacze”, którzy czuwali nad tym, by rysowany miś był chociaż trochę podobny do oryginału).

Dzieci z klas II wysłuchały też fragmentu jednego z rozdziałów „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a. Chętni mogli wypożyczyć książkę, doczytać rozdział i odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Całej uroczystości towarzyszyły dwie wystawki książek. Jedna dotyczyła książek o misiach bajkowych, a druga pokazywała prawdziwe życie niedźwiedzi.

Za aktywny udział w Dniu Pluszowego Misia klasy otrzymały „Certyfikat uczestnictwa” w zabawie. Na zakończenie imprezy dzieci uroczyście złożyły przysięgę swoim misiom, a po niej organizatorki zaprosiły uczestników na „małe co nieco” – pierniczki i żelki w formie misia. Sądząc po reakcjach dzieci, impreza promująca działania biblioteki szkolnej i integrująca całą klasę udała się.

Ewa Abramek