BIBLIOTEKA SZKOLNA SP3 ŚWIĘTOWAŁA DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W czwartek, 25 listopada, biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie zorganizowała imprezę, której bohaterem był miś. We wspólnym świętowaniu Dnia Pluszowego Misia uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z czterech klas drugich.

Każda klasa podczas jednej godziny lekcyjnej, w odświętnie udekorowanej czytelni, uczestniczyła w wielu zabawach przygotowanych przez organizatorki (p. Ewę Abramek i p. Kingę Grzelak). Do biblioteki szkolnej tym razem wiodły wyraźne „ślady niedźwiedzi”. Wejściówką na imprezę było przybycie tego dnia w towarzystwie ulubionego pluszaka. Spotkanie z misiem rozpoczęła pani Kinga Grzelak (w roli Kłapouchego – przyjaciela Kubusia Puchatka), która przedstawiła krótką historię pluszowego misia. W dalszej części imprezy uczestnicy mieli do wykonania różne zadania (indywidualnie i grupowo). Trzeba było zmierzyć się z ortografią, rozwiązać misiowe zagadki, ułożyć puzzle. Dużo śmiechu wzbudziło portretowanie bohatera imprezy (dla utrudnienia rysownicy mieli zakryte oczy, ale na szczęście byli „podpowiadacze”, którzy czuwali nad tym, by rysowany miś był podobny do oryginału).

Drugoklasiści dowiedzieli się też, że oprócz misiów bajkowych w naturze istnieją też prawdziwe niedźwiedzie (niedźwiedzie polarne, brunatne, grizli, misie panda i koala). Dzieci wysłuchały też fragmentu jednego z rozdziałów „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a, który przeczytała pani Ewa Abramek. Chętni mogli wypożyczyć książkę, doczytać rozdział i odpowiedzieć na pytanie, gdzie Kubuś Puchatek znalazł ogon zgubiony przez Kłapouchego.

Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego ćwiczyły znajomość kierunków, a także sklejały misia z przygotowanych elementów. Wysłuchały także bajki o „Złotowłosej i trzech niedźwiadkach”, do której mieli w domu wykonać własną ilustrację.

Zadaniem domowym dla uczestników imprezy było pokolorowanie portretów misia z książką. Za aktywny udział w Dniu Pluszowego Misia klasy otrzymały „Certyfikat uczestnictwa” w zabawie. Na zakończenie imprezy dzieci uroczyście złożyły przysięgę swoim misiom, a po niej organizatorki zaprosiły uczestników na „małe co nieco” – pierniczki i żelki w formie misia. Dodatkowo każdy chętny mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w specjalnej fotobudce z misiem. Sądząc po reakcjach dzieci, impreza promująca działania biblioteki szkolnej i integrująca całą klasę udała się.

Ewa Abramek