Bieg „Pokój i Dobro” – biegacze pobiegli dla Alicji

Za nami dziesiąta edycja biegu charytatywnego „Pokój i Dobro”, w którym wzięło udział 143 zawodników. W tym roku zbierano pieniądze na leczenie i rehabilitację prawie 2-letniej mieszkanki Lubartowa Alicji, u której zdiagnozowano zespół Retta. Biegacze pokonali dystans 10 km. Zwyciężył Andrzej Orłowski. Zmaganiom biegaczy towarzyszył festyn rodzinny Kapucynalia.

FESTYN „KAPUCYNALIA”

Bieg „Pokój i dobro” oraz festyn Kapucynalia zostały zorganizowane 17 czerwca przez Stowarzyszenie Alwernia – Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny. Podczas festynu, który  ma na celu propagowanie wartości rodzinnych i tworzenie okazji do wspólnego spędzania wolnego, czasu nie zabrakło atrakcji dla dzieci – dmuchańce, konkursy plastyczne, fotobudka 360, kącik czytelniczy Miejskiej Biblioteki Publicznej, stoisko pracowni Art Chata, malowanie twarzy, petanque. Były kiełbaski z grilla, gofry, ciasta i lody. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie zaprosiło do udziału w konkursie plastycznym „Mój świat”. Oceniono ponad 20 prac dzieci. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Jeżewska, Hanna Osmoła i Aaron Kosiarski.

W trakcie festynu zbierano środki na leczenie Alicji Kieliszek. Dziewczynka choruje na bardzo rzadką genetyczną chorobę, która wpływa na funkcjonowanie mózgu, rdzenia kręgowego oraz systemu nerwów i komórek, które przekazują wiadomości między nimi, a resztą ciała. Jest to zespół Reeta. Niestety w tej chwili w Polsce nie ma lekarstwa na tę chorobę, jednak różne terapie mogą pomóc w opanowaniu skutków choroby. Ala wymaga intensywnej rehabilitacji.

Co roku podczas „Kapucynaliów” wręczana jest statuetka Pax et Bonum.  Jest to nagroda przyznawana za działalność społeczną. W tym roku otrzymał ją  ZHR Lubartów. Harcerze uczestniczą w imprezach organizowanych przez Alwernię, zabezpieczają trasę biegów, pomagają w organizacji tych wydarzeń. Wyróżnienia przyznano dla przedstawicieli drużyn OSP z okolicznych miejscowości, którzy biorą udział w zabezpieczaniu biegów.

BIEG „POKÓJ I DOBRO”

Tegoroczny Bieg „Pokój i Dobro” zgromadził 143 zawodników. Pierwszy na mecie był Andrzej Orłowski. Nagrodzono biegaczy w różnych kategoriach.

Najszybsi mężczyźni: Andrzej Orłowski (00:35:19), Paweł Mazurek (00:35:47), Mateusz Wilkos (00:37:36).

Najszybsze kobiety: Martyna Dejnecka (00:44:15), Wioletta Dessauer (00:47:07) i Natalia Duda (00:47:40).

Najszybsi mieszkańcy Lubartowa:  I miejsce: Grzegorz Pożak; II miejsce: Radosław Jankowski; III miejsce: Mirosław Ulma.

Najszybsze Lubartowianki: I miejsce: Martyna Dejnecka; II miejsce: Wioletta Dessauer; III miejsce: Kinga Zbiciak.         

Najstarsi zawodnicy: Marian Surowiec i Wiesław Kochalski.

Oddzielną kategorią była kategoria dedykowana małżeństwom. I miejsce: Paweł i Małgorzata Mazurek, II miejsce: Krzysztof i Barbara Wróbel, III miejsce: Mirosław i Katarzyna Budzyńska – Ulma.

Dyplomy i  puchary wręczali biegaczom burmistrz Krzysztof Paśnik i gwardian Wojciech Gwiazda. Imprezę wsparł finansowo Urząd Miasta Lubartów.

Sylwia Cichoń