Budowa boiska przypieczętowana. Miasto podpisało umowę

To kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września br. ma powstać budynek szatniowo – sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca 2019 roku pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią. Miasto podpisało umowę z wykonawcą, którym jest firma z Dąbrowy Górniczej.

Podpisując umowę na kolejny, nowoczesny obiekt, Lubartów jest coraz bliżej budowy dużego kompleksu sportowego przy ul. Parkowej. Inwestycją opiekuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Umowę ze strony Miasta we wtorek 10 lipca podpisał dyrektor MOSiR Janusz Sysa, natomiast ze strony wykonawcy – Ilona Stańczyk, właściciel firmy Greta Sport. Przedsiębiorstwo istnieje od 15 lat na rynku, wykonało duże stadiony w całej Polsce, m.in. w Katowicach, Gliwicach, Krakowie, Gdańsku, Tychach, Biłgoraju.

Koszt budowy boiska z trawy naturalnej to 4.908 270,00 zł. Oferent został wybrany w drugim, ponownie ogłoszonym przetargu. Doprowadzenie do wyboru firmy, która wykona tę inwestycję, można nazwać sukcesem. – Przykłady innych miast pokazują, że kwoty oferentów znacznie przekraczają kwoty kosztorysów, jeśli chodzi o podobne obiekty sportowe – mówi Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki. – Dlatego musimy mieć na względzie niezależną od nas dynamikę rynku budowlanego.

Na boisko MOSiR pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach programu „Modernizacja infrastruktury sportowej – Edycja 2017 MSiT. Kwota dofinansowania to 462 800 zł.

W ciągu kilku lat powstanie w Lubartowie kompleks sportowy z prawdziwego zdarzenia. Na to liczą zawodnicy MKS „Lewart” Lubartów. Z obiektu skorzystają też inne sekcje sportowe w mieście. – Czekamy na stadion z prawdziwego zdarzenia, który ma powstać w najbliższych latach. Byłby mile widziany – mówi Łukasz Mierzejewski, trener „Lewartu”, który w swojej karierze zdobywał mistrzostwa Polski z Legią Warszawa i Zagłębiem Lubin.

Od początku sezonu 2017/2018 piłkarze mogą już grać na nowym, pełnowymiarowym boisku ze sztuczną nawierzchnią. Ta inwestycja była pierwszym etapem budowy kompleksu sportowego. Do tej pory nie było w mieście obiektu umożliwiającego tak wysoki komfort gry. To jedyne takie boisko w powiecie, jedno z nielicznych na Lubelszczyźnie. Na nim Miejski Klub Sportowy „Lewart” Lubartów mógł trenować nawet zimą.

Obiekt, mimo że jest boiskiem treningowym, został dopuszczony przez LZPN, w sezonie wiosennym, do rozgrywania IV – ligowych meczy. Inwestycja kosztowała 3,5 mln zł. Jak ocenia ją fachowiec? – To obiekt komfortowo urządzony, o równej powierzchni, co jest bardzo istotne nie tylko dla seniorów, ale też dla wszystkich grup młodzieżowych – mówi trener Łukasz Mierzejewski. – Takie boisko to podstawa w wychowaniu młodych piłkarzy. Cały okres zimowy trenowaliśmy na nim zarówno my, jak i drużyny przyjezdne, które rozgrywają tutaj sparingi.

Boisko z trawy naturalnej

Kolejny etap inwestycji przy Parkowej, budowa pełnowymiarowego (68 x 105 m) boiska z trawy naturalnej, rozpocznie się jeszcze w tym roku.

– Projekt boiska został pozytywnie opiniowany w LZPN, a do czasu wybudowania budynku z profesjonalnym zapleczem szatniowym, zostanie zweryfikowany do rozgrywek III ligi – mówi Aneta Symbor z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubartowie. – Po wykonaniu budynku będziemy mogli starać się, aby boisko dopuszczone było do rozgrywek II Ligi.

Ostatnim etapem inwestycji będzie budynek kubaturowy z pełnowymiarową halą, profesjonalnym zapleczem szatniowym oraz małą salą treningową.

Inwestycja zaplanowana na lata 2018-2022

Łączna, przewidywana wartość inwestycji, czyli całego kompleksu sportowego przy ul. Parkowej, to 23 mln zł. Obejmuje budowę dwóch boisk (jedno wykonane już z nawierzchni sztucznej oraz kolejne do wykonania – z naturalnej), w dalszej kolejności powstaną hale sportowe. Koszt budynków to 15 mln zł. Ich budowa planowana jest do 2022 roku.

Jak mówi Aneta Symbor z MOSiR Lubartów, możliwe jest dofinansowanie inwestycji. – Będziemy starali się pozyskać dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki, z „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Do tego niezbędne było zabezpieczenie w wieloletniej prognozie finansowej miasta pieniędzy na budowę całego kompleksu sportowego.

Decyzja radnych

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Lubartów, 25 czerwca, radni podjęli uchwałę o wpisaniu do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Lubartów całej kwoty potrzebnej na wykonanie kompleksu sportowego przy Parkowej.

– Wprowadzona zmiana nie przewiduje na obecną chwilę zwiększenia zadłużenia miasta – mówi Skarbnik Miasta Lucyna Biskup. – Do wieloletniej prognozy finansowej wpisana została kwota 13,5 mln zł, aby uzyskać pełną wartość zadania.

Jak wspomniano wyżej, decyzja radnych umożliwi MOSiR-owi pozyskanie pieniędzy zewnętrznych na budowę budynku kubaturowego. Dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego może wynieść do 50 procent wydatków kwalifikowanych. O ostatecznej wartości kompleksu sportowego zdecydują przetargi.

Szczegóły inwestycji przy ul. Parkowej (boisko z nawierzchnią naturalną)

– wykonanie pełnowymiarowego boiska z  naturalną nawierzchnią – 68 x 105 metrów, co daje łącznie 8.671 m2;

– trybuny na 930 miejsc, w tym: trybuny zadaszone na 408 miejsc; trybuny niezadaszone na 522 miejsc oraz piłkochwyty;

– wyposażenie (bramki do gry, zadaszone 2 boksy 13-miejscowe dla zawodników, zadaszony boks 3-miejscowy dla sędziów, zadaszony boks 2-miejscowy dla obsługi medycznej;

– toalety – kontener sanitarny dla widowni, 2 kasy biletowe z depozytem;

– oświetlenie boiska i terenu;

– nagłośnienie terenu;

– monitoring;

– system zbierający nadmiar wody i umożliwiający dalsze jej wykorzystanie, tj budowa zbiornika magazynującego wodę oraz 2 studni, a także wykonanie automatycznego systemu nawadniania boiska;

– budowa parkingu.

Wykonane zostanie także zaplecze szatniowo –sanitarne, zaplecze socjalno-sanitarne wraz z przyłączami (prąd, kanalizacja, wodociąg), ogrodzeniem siatkowym oraz kostką wokół terenu.

Zaplecze szatniowe będzie obejmowało 2 szatnie o pow. co najmniej 25 m2 każda, 2 pomieszczenia prysznicowe – w każdym co najmniej 3 kabiny prysznicowe, z toaletami. Pomieszczenie dla sędziego z prysznicem i toaletą, stolikiem i wieszakami dla 4 osób.

Zaplecze szatniowe będzie wyposażone w ławki i wieszaki, – (dla ok 20 osób w każdej szatni).

UM Lubartów