Budują sortownię dla Lubartowa

W odległości 12 kilometrów od Lubartowa, w Wólce Rokickiej, powstaje zakład zagospodarowania odpadów. Widać już pierwsze konstrukcje. Prace przy budowie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej rozpoczęły się na początku listopada ub. roku.
– Pierwszy etap skończyliśmy już w styczniu – mówi Radosław Szumiec, Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. – Plac do kompostowania jest gotowy, utwardzony betonem bardzo dobrej klasy. Rozpoczęliśmy już drugi etap budowy, prace ziemne i betonowanie – są dosyć mocno zaawansowane. Konstrukcja pnie się do góry. 
Obecnie od wschodniej strony budowane są komory fermentacyjne, wylewane są fundamenty, również pod budynek hali. Na 10 marca zaplanowano wmurowanie kamienia węgielnego i poświecenie placu budowy. Pierwszy rozruch planowany jest na jesień br. W maju przyjadą na plac budowy pierwsze maszyny do umieszczenia w hali, przed położeniem dachu.
Do sortowni ma trafiać 37 tysięcy ton odpadów rocznie. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na koniec 2016 r.
– Mam nadzieję, że w 2017 roku wszyscy zapłacimy za śmieci taniej, chociażby ze względu na bliższe położenie zakładu w stosunku do innych instalacji regionalnych – dodaje Radosław Szumiec. – Najważniejsze, że prace idą zgodnie z harmonogramem. W minionym tygodniu odbyła się rada budowy. Jej uczestnicy wyrazili nadzieję, że nic nie zatrzyma tej inwestycji.
Lubartowianie pamiętają trudne początki. Inwestycja która rodziła się przez ostatnich 12 lat miała być zlokalizowana na terenie miasta, przy ul. Lipowej. Rozpoczęły się wtedy protesty mieszkańców. W ankiecie przeprowadzonej w 2011 roku większość lubartowian opowiedziała się za budową zakładu zagospodarowania odpadów, ale nie przy ul. Lipowej. Także w 2011 roku udało się wypracować zasady współdziałania miasta z Gminą Lubartów w sprawie lokalizacji sortowni na jej terenie. Lubartów pozyskał 11,7 mln franków szwajcarskich ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, m.in. na budowę sortowni.
Po latach starań 11 czerwca 2015 r. podpisano umowę na budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej – między Związkiem Komunalnym Gmin Ziemi Lubartowskiej, a wykonawcą – firmą Instal Warszawa S.A.
Zakład powstaje za kwotę 48,8 mln zł przy współfinansowaniu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, gmin członkowskich oraz miasta Lublin w oparciu o odrębną umowę. Będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce, jeżeli chodzi o technologię fermentacji. 

Udziałem w inwestycji poważnie zainteresowany jest Świdnik. Rozmowy w tej sprawie, pomiędzy ZKGZL a samorządem Świdnika, odbyły się 2 marca.


PeO, (J.A.)

Zakład w Wólce Rokickiej
będzie sortował odpady pochodzące z Lubartowa i okolicznych gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Do budowy przystąpił samorząd Miasta Lublin, który zapewnił brakujące środki, w wys. 10 mln złotych, aby inwestycja mogła dojść do skutku. Własna sortownia ma zapewnić Związkowi większą kontrolę nad gospodarką śmieciową, konkurencyjność cen za sortowanie śmieci, a w przyszłości przynosić zyski. W tej chwili sortowaniem odpadów z terenu gmin należących do ZKGZL, zajmuje się firma KOM- EKO S.A. w Lublinie.

sortownia_4 sortownia_1 sortownia_2 sortownia_3