Cel podróży – Albania

7 lutego  uczniowie klas 1a, 2a, 2d i 3j z II LO uczestniczyli w prelekcji pt. „Albania-Kraina Orłów”, która odbyła się na platformie Teams.

Spotkanie poprowadziła pani Kamila Gruszka – podróżniczka i pilotka wycieczek w klubie wyjazdowym Wytwórnia Wypraw, która prowadzi również własny blog i fanpage na Facebooku. Prelegentka odwiedziła prawie wszystkie kraje Europy, podróżowała po Azji i Afryce, ale najbardziej fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”.

Prowadząca spotkanie podzieliła się z uczniami swoją wiedzą i wrażeniami na temat Albanii, w której oczywiście gościła. Na początku młodzież poznała historię kraju, którego krajobraz wypełnia ogromna liczba schronów obronnych, czyli bunkrów. Największymi turystycznymi atrakcjami Albanii są plaże, zwłaszcza w miejscowościach Ksamil, Saranda i Vlora, oraz półwysep Karaburn i Wyspa Sazan, na której znajduje się tzw. Jaskinia Piratów. Uczniowie poznali również antyczną osadę Butrint, która jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejscowość ta zachwyca starożytnymi zabytkami, takimi jak teatr grecki czy rzymskie łaźnie, oraz malowniczym położeniem. Innym miejscem w Albanii, które znajduje się na liście UNESCO jest Gjirokastera – kamienne miasto srebrnych dachów i tysiąca schodów. Pani Kamila opowiedziała też o Kanionie Lengarica i gorących źródłach, które stanowią naturalne i bezpłatne spa.

Opowieści o Albanii towarzyszyły zdjęcia, z których wyłonił się piękny kraj plaż i dobrego jedzenia. Turyści ulegają czarowi starożytnego dziedzictwa oraz cudów natury Albanii, wśród których perełką jest Błękitne Oko, czyli źródła z krystalicznie czystą wodą otoczone pięknym lasem, a kształtem przypominające ludzkie oko. Albania to kraj uważany za jeden z najbardziej egzotycznych w Europie, wciąż mało znany, a co za tym idzie, atrakcyjny i niedrogi dla turystów.

Udział w spotkaniu z podróżniczką z pewnością zachęcił niejednego ucznia do planowania wakacyjnych podróży i odkrywania uroków nieznanych im miejsc.

Zuzanna Tomasiak kl. 2d