Chcą pomagać cukrzykom z Ukrainy

W styczniu na łamach Lubartowiaka przedstawiliśmy sylwetki uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie, biorących udział w w projekcie społecznym „Zmierz Cukier”, mającym na celu edukowanie społeczeństwa na temat cukrzycy. Co słychać u chłopaków? Sprawdzamy!

– Poprzez media społecznościowe dotarliśmy do dużej liczby ludzi w całej Polsce, nawiązaliśmy kontakty z youtuberami, edukatorami diabetologicznymi, i fundacjami, sami też prowadzimy profile na Facebooku i Instagramie – opowiada Marcin Jakoniuk uczeń klasy IT, Technikum informatycznego, pomysłodawca projektu. – Dostajemy mnóstwo pytań i pochwał, co napędza nas do dalszego działania, bo widzimy że nasza praca ma sens. Myśleliśmy o tym, żeby po zakończeniu projektu konkursowego, prowadzić nasze przedsięwzięcie dalej już na własną rękę.

Póki co chłopcy działają, i służą pomocą. Również potrzebującym diabetykom z Ukrainy.

– Wiemy, że są wśród uchodźców również osoby z cukrzycą – mówi Marcin. – Ja sam wiem jak trudno jest prowadzić cukrzycę w czasie kiedy nic nie zagraża, a w warunkach wojny to nie do pomyślenia. Dlatego w miarę naszych skromnych możliwości chcemy pomóc, tak żeby przynajmniej choroba nie była aż takim obciążeniem w i tak przecież trudnych warunkach. Jeśli ktoś się do nas zgłosi będziemy starali się pomóc, doradzić.