Co będzie z biblioteką pedagogiczną w Lubartowie ?

Jestem oburzona informacjami o zlikwidowaniu wszystkich ośmiu filii biblioteki pedagogicznej, w tym również naszej w Lubartowie. Czy to wszystko prawda? – pyta nasza Czytelniczka. Urząd Marszałkowski w Lublinie zapewnia, że nie jest to likwidacja. Mieszkańcy nadal będą mieli dostęp do księgozbioru, a żaden pracownik nie straci pracy.BIBL

Przecież są u nas studenci i nauczyciele i na pewno wielu z nich korzysta z bibliotek. Najprościej jest coś zniszczyć – przecież kultura nie przynosi dochodów, na bibliotekach nie da się zarobić –  pisze do nas zaniepokojona Czytelniczka.

Filia biblioteki pedagogicznej w Lubartowie jest palcówką wojewódzką. Niedawno obchodziła jubileusz 60 – lecia swojego istnienia.

Halina Soszka, kierownik filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, filia w Lubartowie w rozmowie z nami stwierdziła, że są to informacje nieoficjalne, a takiej decyzji nie ma  jeszcze na piśmie.

Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie zapewnia, że nie jest to likwidacja i nie ma powodu do niepokoju. Mieszkańcy nadal będą mieli dostęp do księgozbioru, a żaden pracownik nie straci pracy.

W całej Polsce na mocy rozporządzenia Ministerstwa Edukacji filie bibliotek pedagogicznych przechodzą pod Centra Rozwoju Edukacji, które mają być prowadzone przez powiaty. Dyrektor biblioteki pedagogicznej w Lublinie złożyła wniosek o takie właśnie działanie. Ten wniosek wpłynął do Urzędu Marszałkowskiego przedwczoraj (10 września). W tej chwili jest on poddawany analizie. – mówi.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik wojewódzki na wniosek zarządu województwa. (KW)