Co licealiści wiedzą na temat Solidarności?

 

Okazuje się, że wiedza licealistów z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja na temat Solidarności jest bardzo duża. Amadeusz Tomasiak , uczeń kl. II g, zakwalifikował się do ogólnopolskiego etapu III
Olimpiady Solidarności – Dwie dekady historii.

Olimpiada Solidarności to ogólnopolski konkurs historyczny adresowany głównie do uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych oraz trzecich klas technikum. Olimpiada ma na celu upowszechnienie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej wiedzy na temat najnowszej historii Polski, przybliżenie polskiego dziedzictwa historycznego i polskiego dorobku kulturowego. Organizatorem historycznych zmagań jest Fundacja Centrum Solidarności, a do partnerów konkursu należą m.in.: Instytut Pamięci Narodowej, NSZZ Solidarność, Uniwersytet Gdański, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ambasadorem tegorocznej edycji Olimpiady został zespół Raz Dwa Trzy, który wystąpi podczas etapu finałowego.

Etapy wojewódzkie Olimpiady Solidarności odbyły się 15 marca w różnych ośrodkach całej Polski. Tylko trzech uczniów z każdego województwa awansowało do etapu ogólnopolskiego. Wśród zwycięzców województwa lubelskiego znalazł się uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie. Amadeusz Tomasiak , pracujący pod opieką nauczyciela historii Adama Sabata, będzie walczył w finale o indeks na Uniwersytet Warszawski, Gdański, Jagielloński, stypendium i inne cenne nagrody.
Amadeusz

AO