Co nowego w CSK

Konkurs LUBELSKA WIOSNA – I Biennale Malarstwa

Zgłoszenia do 15 LUT 2021

lubelskawiosna.spotkaniakultur.com

Ruszył ogólnopolski konkurs malarski LUBELSKA WIOSNA organizowanym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Instytut Sztuk Pięknych UMCS. Skierowany jest do młodych artystów do 35 roku życia (włącznie), poruszających się obszarze szeroko pojętego malarstwa, będących absolwentami kierunków artystycznych dowolnej uczelni, zamieszkałych i tworzących w Polsce. LUBELSKA WIOSNA wypełnia lukę w ofercie konkursowej, skupiając uwagę na malarzach w najtrudniejszym okresie twórczości i jednocześnie nie ograniczając twórców jeśli chodzi o tematykę, technikę i konwencję malarską. Ma za zadanie upowszechnianie kultury wysokiej w obszarze malarstwa współczesnego, przy jednoczesnym pobudzaniu aktywności twórczej młodych artystów. W roku 2021 odbędzie się po raz pierwszy, przyjmując formę biennale.

Pula nagród: 45 tys. zł!

Szczegóły na: lubelskawiosna.spotkaniakultur.com

Klub Muzyczny CSK | #JAZZwCSK – zapowiedź

Zapraszamy do Centrum Spotkania  Kultur na kolejną edycję koncertów jazzowych z cyklu JAZZwCSK. Przygotowaliśmy ofertę wykonawców należących do mainstreamowego nurtu w jazzie. Znanych, sławnych, zdolnych, ale także tych którzy zaczynają budować swoją karierę. Będą premierowe koncerty, promocje nowych wydawnictw oraz niespodzianki. Zapraszamy do aktywnego udziału w życiu klubowego profilu na FB, zwyczajowo organizujemy konkursy z nagrodami w postaci płyt występujących artystów.  Mamy nadzieję graniczącą z pewnością, że… będą Państwo zadowoleni…obyśmy tylko mogli spotykać się, słuchać i oglądać koncerty na żywo. Startujemy już w styczniu! Wojciech Mościbrodzki

Pierwszy koncert odbędzie się online już 24 stycznia 2021 roku.

New Bone – „Longing” – online | 24 STY 2021 | 18:00

New Bone to kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Tomasz Kudyk – lider zespołu New Bone dedykuje najnowszy album „Longing” swojemu Tacie – Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi legendarnej już grupy Jazz Band Ball Orchestra. W sesji nagraniowej wzięli udział stali członkowie kwintetu: Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn, Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja. Na płycie znajda sie autorskie kompozycje Tomasza Kudyka. Słuchając kompozycji lidera New Bone z poprzednich płyt, możemy spodziewać sie muzyki pełnej liryzmu i pewnej nostalgii utrzymanej w formie jazzowej narracji. Źródło inspiracji sięga głównego nurtu tej muzyki, wykształconego w połowie ubiegłego wieku.

Na Facebook CSK dostępne są koncerty #JAZZwCSK online!

KINO CSK

MOJEeKINO.pl | wirtualne Kino CSK

Zapraszamy do wirtualnej sali kinowej CSK na platformie MOJEeKINO.pl. Blisko 100 znakomitych filmy do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

W tym tygodniu szczególnie polecamy premierowe pokazy specjalne:

  • #BAJKIZPOLSKI: Agatka I, Agatka II, Namaluj mi bajkę – (pokazy specjalne z okazji ferii zimowych) | 11-17 STY 2020 | od 09:00

  • Houdini | 11-17 STY 2020 | od 09:00

  • W co grają ludzie | 12-13 STY | od 20:00

  • Małe szczęścia | 13-24 STY | od 09:00

  • Proxima | 15:00-24 STY | od 09:00

Zachęcamy do oglądania filmów w wirtualnej sali kinowej CSK platformie www.mojeekino.pl.

AKADEMIA KINA CSK – zapowiedź

W styczniu wracamy z Akademią Kina CSK! Głównymi prowadzącymi będą Kaja Klimek i Tomasz Kolankiewicz,. Formuła będzie jednak nieco rozszerzona o gościnne wykłady innych osób ze świata filmu.

Pierwszy wykład startuje 21 stycznia, o godz. 19.00. Wykład Alicja w krainie gatunków poprowadzi Tomasz Kolankiewicz.

Czym jest gatunek i podgatunki filmowe? A hybrydy gatunkowe? Skąd wiemy, że film, który oglądamy jest filmem gatunkowym? Jaką wiedzę można czerpać z analizy kina gatunkowego? Czy są jakieś typowo polskie gatunki filmowe? I czemu żeby zrobić dobry gatunkowy film nie wystarczy skopiować wzorców z zagranicy?

WYSTAWY

Wystawa „Wzory Lublina”. Tomasz Smutek

od 16 GRU 2020 | online od 18:00

Ciche Kąty | online na spotkaniakultur.com oraz facebook.com/cskwlublinie

Wystawa prezentuje kolekcję wzorów (patternów), inspirowanych detalami miasta Lublina. Inspiracją do powstania wzorów były interesujące detale architektoniczne, sgrafitta, charakterystyczne rozmieszczenie okien bądź kolumn, znanych budynków, posadzki, architektura v- kształtnych wsporników, szyldy sklepowe, dekoracje fasad, kształty dachów, ławek i rzeźb.

Na zdjęciach swoje miejsce znalazły takie obiekty jak budynek Centrum Spotkania Kultur, Biblioteka UMCS, nieistniejące Kino Kosmos, Gmach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Zamek Lubelski, Wieża Trynitarska, Stołówka Akademicka UMCS, Plac Litewski, Archikatedra Lubelska i kamienice Starego Miasta.

W zamierzeniu opracowane wzory mają stworzyć szansę na oryginalną promocję miasta. Można je wykorzystać na różnego typu produktach – takich jak ubrania (koszulki, bluzy) papiery ozdobne, nadruki na opakowaniach, ale również na produktach promocyjnych miasta Lublina (torby, smycze, koszulki, długopisy, chusty, kubki, filiżanki itp.).

Wzory zostały opracowane w formie monochromatycznych grafik prezentowanych wraz ze zdjęciami obiektów naszego miasta, na podstawie których powstały.

Wystawa pokonkursowa „Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki”

do 22 STY 2021

Galeria Wystaw Czasowych -1 | CSK

Tradycja Lubelskich Salonów Sztuki sięga czasów powstania lubelskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w 1936 roku. Ich kontynuacją są organizowane od 1993 roku wystawy Wschodniego Salonu Sztuki, jako cykliczne prezentacje sztuki współczesnej we wschodniej Polsce. Tegoroczny jubileuszowy 25. Wschodni Salon Sztuki został zorganizowany w nowej konkursowej formule. Prezentowane na wystawie dzieła reprezentują różnorodne tendencje, poszukiwania oraz wrażliwość artystyczną zarówno w zakresie formy jak i treści. Są przyczynkiem do pogłębionej refleksji na temat aktualnej sztuki i jej sytuacji w kontekście sztuki europejskiej oraz światowej.

– relacja z ogłoszenia wyników na facebook.com/cskwlublinie

Sebastian Kubica. Wystawa plakatów

do 24 STY 2021

Galeria Saska (ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie)

Zapraszamy do Galerii Saskiej, gdzie można podziwiać prace Sebastiana Kubicy – wybitnego grafika, ilustratora, projektanta i rysownika. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Obecnie kieruje autorską pracownią plakatu i ilustracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów szkół artystycznych w Polsce oraz w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech, Chile, Chinach, Islandii czy Panamie. Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca wielu nagród w dziedzinie plakatu i ilustracji.

W każdym plakacie autorstwa Sebastiana Kubicy widać namysł nad formą oraz przekorę w traktowaniu treści. Ważnym elementem dla niego jest również kolor – artysta stosuje kontrasty, używa barw nasyconych.

Wstęp wolny!

Zapraszamy na przedświąteczne zakupy do Sklepiku Kulturalnego CSK czynny codziennie w godzinach 10:00-18:00.

Więcej na www.spotkaniakultur.com

Andrzej Goliszek