Co słychać w CSK w Lublinie?

12 maja 2021, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie inaugurujemy V edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Poniżej szczegółowe informacje o wydarzeniach zaplanowanych na najbliższe dni.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi od czwartku, 13 maja, miłośnikom sztuki udostępniamy nasze galerie wystawiennicze, zaś 2 dni później otwieramy również Tarasy Widokowe CSK. Z koncertami, spektaklami oraz Kinem CSK starujemy od 29 maja.

Scena w Budowie 2021

Wystawa „Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”

Wernisaż: 12 MAJ 2021 | 19:00 online

Wystawa: 13 MAJ – 11 LIP 2021

Galeria Wystaw Czasowych -1

Dwuznaczność tytułu prezentowanej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawy jest z jednej strony żartem, z drugiej próbą nobilitacji stroju służbowego. Dawno już powinniśmy porzucić kojarzenie odzieży do pracy wyłącznie z wytartym drelichem, brudnym kombinezonem czy poplamionym fartuchem. Mimo żartobliwego tonu zderzającego nasze wyobrażenia dotyczące odzieży roboczej z elitarnością, wystawa całkiem serio prezentuje wyszukane ubrania, w których wyjątkowe postaci wypełniały zawodowe zobowiązania.

Tak chodzę do pracy” – mógłby powiedzieć Jerzy Skolimowski, który w 2016 roku otrzymał honorowego Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Na pałacu festiwalowego najstarszej uroczystości filmowej na świecie doprowadził przecież Skolimowskiego wykonywany zawód. Smoking reżysera uszyty przez Tomasza Ossolińskiego, to jeden z kilkudziesięciu obiektów prezentowanych na wystawie.

Suknia, w której Olga Tokarczuk odbierała literackiego Nobla, koktajlowa sukienka Księżnej Cambridge Kate Middleton, w której spacerowała po Krakowie, kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes, to nie tylko odzież robocza z najwyższej półki, nie tylko arcydzieła sztuki krawieckiej to kostiumy do odgrywanych przez aktorów, reżyserów i celebrytów ról.

Na wystawie pokazane będą między innymi kreacje zaprojektowane przez Gosię Baczyńską, Joannę Klimas, Macieja Zienia i Violę Śpiechowicz.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00

– bilety w cenie 8 zł, 10 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com

Wystawa „Scenografia i co dalej? Bohdan Cieślak”

Wernisaż: 14 MAJ | 19:00 online

Wystawa: 15 MAJ – 11 LIP 2021

Galeria Wystaw Czasowych +1

Na wystawę autorską Bohdana Cieślaka „Scenografia i co dalej?” składają się dwa elementy jego aktywności twórczej tj. działalność teatralna i pozateatralna. Łącznikiem obu tych elementów jest przede wszystkim odręczny rysunek jako rodzaj wypowiedzi artystycznej i koncepcyjnej. Autor przedstawia wybór szkiców scenograficznych, będących świadectwem aktywności i współpracy nad tworzonymi spektaklami teatralnymi, uzupełniony serią modeli przestrzennych – makiet. Przedstawiony jest również cykl rysunków z wyobraźni powstający równolegle do działań w teatrze. Pytanie zawarte w tytule wystawy („scenografia i co dalej?”) autor stawia przede wszystkim sam sobie, zastanawiając się w jakie rejony eksploracji przestrzennej poprowadzi go teraz uprawiana kreacja rysunkowa, będąca poprzednio narzędziem tworzenia koncepcji scenograficznej realizowanej w rzeczywistości teatralnej.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00

– bilety w cenie 8 zł, 4 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com

Opera „Anhelli” Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu | projekcja online

Spotkanie autorskie z realizatorami: Dariuszem Przybylskim i Dorotą Karolczak

15 MAJ 2021 | 19:00

Online

Prezentacja online nagrania opery „Anhelli”, której premiera odbyła się 6 grudnia 2019. Produkcja powstała na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dzieło młodego kompozytora, na podstawie poematu Juliusza Słowackiego, inscenizowała łotewska reżyserka Margo Zālīte, kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus. W rolach głównych: Joanna Freszel, Jan Jakub Monowid oraz Jaromir Trafankowski.

Po projekcji – również online – odbędzie się spotkanie autorskie z realizatorami opery: Dariuszem Przybylskim (kompozytorem) oraz Dorotą Karolczak (scenografką i kostiumografką). Rozmowa dotyczyć będzie pracy nad powstawaniem libretto, ścisłej współpracy między kompozytorem i reżyserką oraz nieszablonowym podejściem do stworzenia oprawy, która powstała częściowo z odpadów dostarczonych przez mieszkańców.

Spotkanie poprowadzi krytyk teatralny Łukasz Drewniak.

KINO CSK

Akademia Kina CSK | odc. 28

Tymczasem w równoległym świecie… Filmy, które nigdy nie powstały | wykład Kai Klimek

13 MAJ 2021 | 19:00

online

Diuna” Alejandro Jodorowsky’ego, „Napoleon” Stanleya Kubricka, „Frankenstein” Davida Cronenberga, „Jądro ciemności” Orsona Wellesa, „Superman żyje” Tima Burtona, „Idiota” Tarkowskiego, „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli i „American Psycho” z Leonardo DiCaprio w roli głównej… Co łączy te filmy? To, że nigdy nie powstały.

Tadeusz Lubelski pisze o „historii niebyłej” kina polskiego, więc pożyczmy od niego to pojęcie. Co takie niezrealizowane filmowe marzenia i plany mogą powiedzieć nam o byłej i „niebyłej” historii kina w ogóle? Czy para poszła w gwizdek, a praca na marne? A może etap przygotowawczy zaowocował zupełnie innym filmem, o którym marzymy w równoległym świecie?

– udział bezpłatny, formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/3gDOr0h, link do wydarzenia wyślemy w dniu wykładu.

VOD Kina CSK

W okresie, gdy kina są jeszcze zamknięte, zapraszamy do VOD Kina CSK, gdzie na stałe oferujemy kilkaset niezwykłych filmów – do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

W tym tygodniu szczególnie polecamy:

Oglądając filmy na naszej platformie VOD wspieramy Kino CSK!

Wystawy

Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923 | międzynarodowa wystawa plenerowa

Do 11 MAJ 2021

Plac Teatralny przed CSK

Już tylko do jutra na pl. Teatralnym można oglądać ekspozycję, przygotowaną przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, która stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.

Wystawa prezentowana jest w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin i Weimar (Niemcy), a w 2020 roku po raz pierwszy zawitała do Polski (Wrocław, Kraków, Warszawa) i Chorwacji (Rijeka). Lubelska prezentacja będzie drugim (po Poznaniu) przystankiem na trasie wystawy w 2021 roku.

Więcej na naszym profilu facebook.com oraz www.enrs.eu/afterthegreatwar.

Galeria Saska | Stanisław Wieczorek

do 13 CZE 2021

Ogrodzenie Ogrodu Saskiego

Wystawa prezentuje twórczość prof. Stanisława Wieczorka. Artysta zajmuje się różnymi formami grafiki zarówno warsztatowej jak i użytkowej – projektuje plakaty oraz książki. Jego działalność artystyczna obejmuje również malarstwo, rysunek czy scenografie. Stanisław Wieczorek ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz i z tą uczelnią związany jest do dziś. Od 1977 roku prowadził Pracownię Brył i Płaszczyzn na Wydziale Grafiki, a od roku 1980 Pracownię Geometrii i Kompozycji. Kierował oraz tworzył Międzywydziałową Pracownię Multimedialnej Kreacji Artystycznej. W swojej karierze pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ponadto jest twórcą i dyrektorem Instytutu „Sztuka Mediów”. Wielokrotnie współpracował z wieloma wydawnictwami artystycznych tj. „Sugestie” czy dwumiesięcznik „Projekt”, włoskie czasopismo „Shop” czy „Linea grafica”. Artysta jest autorem k-ilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych
w kraju i za granicą.

Koncerty online

Zapraszamy na koncerty jazzowe online, zarejestrowane w ostatnich miesiącach Klubie Muzycznym CSK:

Sklepik Kulturalny CSK / kasa CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz po miód i naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej (więcej…)

Więcej na www.spotkaniakultur.com

Andrzej Goliszek