Coraz bliżej do Półmaratonu Lubartowskiego

VI Lubartowski Półmaraton oraz Szóstka „Bez granic” – pobiegnij dla Alicji Baraniak

Już w niedzielę 8 września odbędzie się VI Lubartowski Półmaraton „Bez granic”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Alwernia Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny. Partnerami w organizacji imprezy są: Miasto Lubartów, Stowarzyszenie Grupa Aktywnej Rehabilitacji Rekryteringsgruppen – Region Lubelski, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się Serce Obudzi” im. Jana Pawła II w Lubartowie, Lubartowski Ośrodek Kultury w Lubartowie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubartowie. Zmaganiom uczestników towarzyszył będzie festyn integracyjny z udziałem osób niepełnosprawnych. Organizatorzy przewidują Bieg integracyjny oraz Bieg malucha. Impreza ma wymiar charytatywny. Uczestnicy pobiegną dla małej mieszkanki powiatu lubartowskiego Alicji Baraniak.

– Pobiegnij w VI Lubartowskim Półmaratonie „Bez granic” lub w Szóstce „Bez granic” i pomóż Alicji Baraniak. Dziewczynka ma złożoną wadę serca pod postacią przełożenia wielkich pni tętniczych, ubytku w przegrodzie międzykomorowej oraz atrezji zastawki tętnicy płucnej. Alicja już przeszła zabieg i operację, które miały umożliwić lepsze natlenienie krwi i utrzymanie saturacji na bezpiecznym poziomie, co pozwoli jej urosnąć do momentu, kiedy korekcja wady będzie możliwa. Niestety, po wykonaniu zespolenia doszło do groźnego zwężenia lewej tętnicy płucnej. Dlatego, konieczne okazało się przeprowadzenie jeszcze jednego zabiegu. Pobiegnij dla Alicji i w ten sposób pomóż jej – mówi szef sztabu organizacyjnego imprezy Marcin Socha-  Bieg, który jest sercem każdej edycji lubartowskiego półmaratonu to Bieg Integracyjny. Dystans 400 metrów może wydawać się niektórym błahy, ale dla innych może być ich własnym półmaratonem. Uczestnikami są osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, a dołączyć do nich może każdy. Na tak krótkim dystansie, który pokonujemy wszyscy razem, pokazujemy, że wspólnie możemy przełamać wszelkie granice, niezależnie od sprawności. Zachęcam wszystkich biegaczy, by wzięli udział w tym biegu.

W imprezie swoje sportowe umiejętności mogą wykazać również dzieciaki. Jeszcze przed startem półmaratonu w Biegu Malucha będzie można dopingować najmłodszych. Rodzice będą mogli dokonać zapisów w dniu biegu w biurze zawodów. Swoją krótką trasę biegową będą mogły pokonać dzieci od 4 do 9 lat. Jest to bardzo dobry sposób, żeby zachęcić dzieci do aktywnego spędzania czasu.

Internetowa rejestracja na półmaraton i szóstkę będzie trwała do 4 września. Później, jeżeli zostaną jeszcze miejsca, uczestnicy będą mogli zapisywać się w dniu biegu w biurze zawodów. Całość kwoty z opłat startowych zostanie przeznaczona na leczenie i rehabilitację 14-miesięcznej Alicji Baraniak, która choruje na poważną wadę serca. Dlatego organizatorzy zachęcają do wpłacania wyższych kwot niż ta minimalna.

W czasie imprezy odbędą się dwa równoległe biegi: Półmaraton – długość trasy: 21,0975 km i Szóstka bez granic – długość trasy: 6 km – propozycja dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby pobiec dłuższą trasę. W półmaratonie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat, w biegu na 6 km – osoby, które ukończyły 15. rok życia, za zgodą pisemną rodzica złożoną w punkcie rejestracyjnym. Obydwa biegi wystartują wspólnie o godz. 15.00, a potem się rozdzielą. Informacje, regulamin, rejestracja, lista startowa zamieszczone są na stronach www.lubartowbiega.pl oraz www.alwernia.org.pl.. Uczestnicy obu biegów rejestrują się na stronie https://www.e-gepard.eu. Limit w półmaratonie wynosi 250 miejsc. Na liście startowej znajduje się już ponad 150 osób. W tym roku przewidziany jest także udział zawodników niepełnosprawnych na wózkach o napędzie bezpośrednim (wózki służące do codziennego poruszania się). Dla nich planowana jest trasa długości 6 kilometrów.

Organizatorzy nie ustają w poszukiwaniu form, które pozwolą zebrać jak największą kwotę na leczenie małej Alicji. Dzięki wsparciu finansowemu jednego ze sponsorów, w pakietach biegaczy znajdą się okolicznościowe koszulki. Ostatnim z pomysłów jest możliwość ukończenia lubartowskiego półmaratonu, nie ruszając na trasę o godzinie 15.00. Dzięki aplikacji Endomondo będzie można pobiec w dowolnym miejscu w Polsce i nie tylko, a po potwierdzeniu tego przez aplikację, czuć się pełnoprawnym uczestnikiem lubartowskiego biegu. Taki wirtualny uczestnik, który jednak pokona trasę półmaratonu i wpłaci na konto wpisowe, otrzyma medal za ukończenie biegu.

ig