Coraz bliżej stadionu piłkarskiego

Lubartów jest coraz bliżej budowy dużego kompleksu sportowego przy ul. Parkowej. Niebawem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji podpisze umowę z wykonawcą kolejnej inwestycji. W ciągu kilku lat powstanie tutaj stadion piłkarski z prawdziwego zdarzenia.

 

Od początku sezonu 2017/2018 piłkarze mogą już grać na nowym, pełnowymiarowym boisku ze sztuczną nawierzchnią. Do tej pory nie było w mieście obiektu umożliwiającego tak wysoki komfort gry. To jedyne takie boisko w powiecie i jedno z nielicznych na Lubelszczyźnie. Na nim Miejski Klub Sportowy „Lewart” Lubartów mógł trenować nawet zimą.

Obiekt, mimo że jest boiskiem treningowym, został dopuszczony przez LZPN, w sezonie wiosennym do rozgrywania IV – ligowych meczy.

 

Inwestycja kosztowała 3,5 mln zł. Jak fachowiec ocenia nowe boisko? – To obiekt komfortowo urządzony, o równej powierzchni, co jest bardzo istotne nie tylko dla seniorów, ale też dla wszystkich grup młodzieżowych – mówi Łukasz Mierzejewski, nowy trener „Lewartu” , który po dwóch sezonach doprowadził drużynę na czwarte miejsce IV ligi piłki nożnej. – Porządne boisko to podstawa w wychowaniu młodych piłkarzy. Cały okres zimowy trenowaliśmy na nim zarówno my, jak i drużyny przyjezdne, które rozgrywają tutaj sparingi. Czekamy także na stadion z prawdziwego zdarzenia, który ma powstać w najbliższych latach.

W przyszłym tygodniu MOSiR Lubartów podpisze umowę z wykonawcą kolejnej inwestycji.

 

Boisko z trawy naturalnej

Kolejny etap inwestycji przy Parkowej, budowa pełnowymiarowego (68 x 105 m) boiska z trawy naturalnej, rozpocznie się jeszcze w tym roku. Wykona je firma z Dąbrowy Górniczej, która została wyłoniona w przetargu. Termin wykonania to lipiec 2019 roku, natomiast do końca września br. ma powstać budynek szatniowo – sanitarny z pełną infrastrukturą. Koszt inwestycji to 4.908 270,00 zł. Oferent został wybrany w drugim, ponownie ogłoszonym przetargu.

– Projekt boiska został pozytywnie opiniowany w LZPN, a do czasu wybudowania budynku z profesjonalnym zapleczem szatniowym zostanie zweryfikowany do rozgrywek III ligi – mówi Aneta Symbor z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubartowie. – Po wykonaniu budynku boisko będziemy mogli zweryfikować do rozgrywek II Ligi.

 

 

Inwestycja zaplanowana na lata 2018-2022

Łączna, przewidywana wartość inwestycji, czyli kompleksu sportowego przy ul. Parkowej, to 23 mln zł. Obejmuje budowę dwóch boisk (jedno wykonane już z nawierzchni sztucznej oraz kolejne do wykonania – z naturalnej), w dalszej kolejności powstaną hale sportowe. Koszt budynków to 15 mln zł. Ich budowa planowana jest do 2022 roku.

 

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Lubartów, 25 czerwca, radni podjęli uchwałę o wpisaniu do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Lubartów całej kwoty potrzebnej na wykonanie tego zadania.

– Wprowadzona zmiana nie przewiduje na obecną chwilę zwiększenia zadłużenia miasta – mówi Skarbnik Miasta Lucyna Biskup. – Do wieloletniej prognozy finansowej wpisana została kwota 13,5 mln zł, aby uzyskać pełną wartość zadania.

Decyzja radnych umożliwi MOSiR-owi pozyskanie dofinansowania. – Wpisanie pełnej wartości zadania pozwoli nam starać się o pieniądze zewnętrzne – mówi Aneta Symbor z MOSiR Lubartów. – Jest możliwość pozyskania dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki, z „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Jednak aby móc złożyć wniosek, niezbędne jest zabezpieczenie w WPF pieniędzy na budowę obiektu.

Dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego może wynieść do 50 procent wydatków kwalifikowanych zadania.

O ostatecznej wartości kompleksu sportowego zdecydują przetargi. Tendencja do wzrostu różnic między kwotami na poziomie kosztorysu, a kwotami przetargowymi, została zauważona przez Burmistrza Miasta Lubartów podczas sesji Rady Miasta 25 czerwca. – Przykłady innych miast pokazują, że kwoty oferentów znacznie przekraczają kwoty kosztorysów, jeśli chodzi o podobne obiekty sportowe – mówi burmistrz Janusz Bodziacki. – Dlatego musimy mieć na względzie niezależną od nas dynamikę rynku budowlanego.

 

 

 

 

 

Szczegóły inwestycji przy ul. Parkowej (boisko z nawierzchnią naturalną)

– wykonanie pełnowymiarowego boiska z  naturalną nawierzchnią – 68 x 105 metrów, co daje łącznie 8.671 m2;

– trybuny na 930 miejsc, w tym: trybuny zadaszone na 408 miejsc; trybuny niezadaszone na 522 miejsc oraz piłkochwyty;

– wyposażenie (bramki do gry, zadaszone 2 boksy 13-miejscowe dla zawodników, zadaszony boks 3-miejscowy dla sędziów, zadaszony boks 2-miejscowy dla obsługi medycznej;

– toalety – kontener sanitarny dla widowni, 2 kasy biletowe z depozytem;

– oświetlenie boiska i terenu;

– nagłośnienie terenu;

– monitoring;

– system zbierający nadmiar wody i umożliwiający dalsze jej wykorzystanie, tj budowa zbiornika magazynującego wodę oraz 2 studni, a także wykonanie automatycznego systemu nawadniania boiska;

– budowę parkingu.

 

Wykonane zostanie także zaplecze szatniowo –sanitarne, zaplecze socjalno-sanitarne wraz z przyłączami (prąd, kanalizacja, wodociąg), ogrodzeniem siatkowym oraz kostką wokół terenu.

Zaplecze szatniowe będzie obejmowało 2 szatnie o pow. co najmniej 25 m2 każda, 2 pomieszczenia prysznicowe – w każdym co najmniej 3 kabiny prysznicowe, z toaletami. Pomieszczenie dla sędziego z prysznicem i toaletą, stolikiem i wieszakami dla 4 osób.

Zaplecze szatniowe będzie wyposażone w ławki i wieszaki, – (dla ok 20 osób w każdej szatni).

A. Jędryszka