CSK w Lublinie zaprasza
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na ciekawe wydarzenia
IV Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
Spektakl „NIC”, reż. K. Garbaczewski
4 WRZ 2020 | 19:00
Sala Operowa
Medytacja teatralna inspirowana „Czarnym kwadratem na białym tle” Kazimierza Malewicza, poezją Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza czy filozofią Heideggera. „Nic” to spektakl poetycki, wciągający i wieloznaczny. Krzysztof Garbaczewski w atrakcyjnej formie proponuje widzom zaglądanie pod podszewkę rzeczywistości, podróż w rejony, które dotknąć i opisać może tylko poezja. „Nic jest spektaklem, który ogląda się z fascynacją i ciekawością (…). Bo jest uniwersalną opowieścią o powadze spraw ostatecznych, momencie krytycznym, po którym zostaje «nic». Warto się zanurzyć w tę formalnie skonstruowaną opowieść.” (Łukasz Gazur, „Dziennik Polski”)
– bilety w kasie CSK oraz na stronie www.bilety.spotkaniakultur.com
17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity
Termin: 7-13 WRZ 2020
Kino CSK
„Z czułości do świata” – hasło zainspirowane mową noblowską Olgi Tokarczuk, ujmuje charakter tegorocznej edycji festiwalu, który poprzez wyjątkowe filmy pozwala z uwagą i empatią przyjrzeć się fascynującym zjawiskom współczesności i je zrozumieć. To kino dokumentalne najwyższej próby.
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. W 2019 roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”.
Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Lublin i od 2020 r. Poznań).
Więcej informacji i harmonogram: spotkaniakultur.com i mdag.pl/17/pl/lublin/homepage
– bilety w kasie CSK oraz na stronie www.bilety.spotkaniakultur.com
Konferencja prasowa: czwartek, 3 WRZ 2020 | Mała Kieszeń Sceny
Spotkania
Sztuka. Przygoda! Pożegnanie Wakacji
3-4 WRZ 2020 | 19.00
plac Teatralny
Na zakończenie wakacji zapraszamy na dwa niezwykłe wieczory z Fundacją Sztukmistrze. Wydarzenie to zakończy cykl Rodzinnie w CSK. Sztuka. Przygoda!
3. września zobaczyć będzie można „Szafa Show” – zakręcone, szalone, prawdziwie ogniste uliczne widowisko, pełne gagów oraz interakcji z publicznością, przekraczające granice między fireshow a teatrem ulicznym. 4. września na placu Teatralnym odbędzie się Żonglerska Lubelska Konwencja „ŻeLKa” – spotkanie sympatyków sztuki Nowego Cyrku. ŻeLKa przyciąga żonglerów, ekwilibrystów, entuzjastów fireshow, slackliningu, hula-hoopingu oraz wiele innych osób z kraju oraz zagranicy, które wspólnie trenują, wymieniają się doświadczeniami, bawią się i występują.
– szczegółowe informacje oraz program wydarzenia na stronie sztukmistrze.pl
Przestrzeń Otwarta
od 4 WRZ 2020 | PON 9:00-11:00 | PT 14:00-16:00
Małe CSK
Zapraszamy dzieci i rodziców wieku 4-6 oraz młodzież od 10 r. ż do Przestrzeni Otwartej w Małym CSK, gdzie pod okiem doświadczonej animatorki będzie można twórczo i w miłej atmosferze spędzić czas. Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy w każdy poniedziałek, zaś młodzież w piątki.
– bilety w kasie CSK
Interaktywne Instalacje Multimedialne:
Zapis
pn-pt | 12:00-16:00
poziom -1; przy wiszącej klatce schodowej B
Instalacja jest próbą przedstawienia za pomocą światła i dźwięku mechanizmu kodowania wspomnień i działania pamięci. Zbudowana została w oparciu o technologie światła i dźwięku wykorzystywane na scenie.
– wstęp wolny dla osób powyżej 15 roku życia lub pod opieką osób pełnoletnich!
UWAGA! Duże natężenie światła i dźwięku!
Inner Light. Wewnętrzne Światło
pn-pt | 12:00-16:00
poziom O; przy wiszącej klatce schodowej B
Instalacja przetwarzająca ruch odbiorcy na obraz w czasie rzeczywistym. Zbudowana jest z lamp typu sunstrip. Ma ona na celu zainteresowanie widza nowymi technologiami scenicznymi oraz zaktywizowanie go do tworzenia własnych układów ruchowych poprzez możliwość kreatywnego wykorzystania czujnika.
– wstęp wolny
WYSTAWY
Wystawa malarstwa Krzysztofa Klimka „Natura widzenia”
4 WRZ – 4 PAŹ 2020 | 12:00-18:00
Wernisaż: 3 WRZ 2020 | 18:00
Galeria Wystaw Czasowych -1
Na wystawie prezentowane są obrazy z dwóch nurtów twórczości Krzysztofa Klimka – abstrakcyjnego i przedstawiającego. Dopiero zestawione w jednej przestrzeni w pełni ujawniają specyficzną „naturę widzenia” Artysty. Czy poszczególne obrazy przypisane są tylko do jednej konkretnej narracji? Raczej nie, łączą się one i dopełniają takim samym porządkiem, syntezą zjawisk, harmonią. Zdają się być swoimi odpowiednikami w przeciwstawnych na pozór światach.
– bilety w kasie CSK oraz na www.bilety.spotkaniakultur.com
Wystawa „Polska ilustracja dla dzieci”
Termin: do 6 WRZ 2020
Galeria Wystaw Czasowych +1
„Polska ilustracja dla dzieci” to wystawa prezentująca wybór najciekawszych prac z bogatej kolekcji ilustracji Galerii Zamojskiej, zaliczanej do największych w Polsce, liczącej 3400 oryginalnych egzemplarzy. Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska jest jedyną na Zamojszczyźnie profesjonalną instytucją, która od 52 lat prezentuje aktualne zjawiska i trendy w sztuce, znacząc trwały ślad w pejzażu zamojskiej kultury.
– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com
Cennik biletów: 8 zł normalny | 4 zł ulgowy | środa – wstęp wolny
Wystawa fotografii Doroty Nowakowskiej „Bali. Ludzie”
Termin: do 27 WRZ 2020
Foyer Sali Operowej
Wystawa jest efektem tegorocznej podróży Doroty Nowakowskiej na indonezyjską wyspę. Pomiędzy zdjęciami do programu telewizyjnego, autorka znalazła czas na zatrzymanie w obiektywie aparatu codzienności mieszkańców Bali. Przemierzając wyspę uchwyciła atmosferę miejsc, ezoteryczność tamtejszych ceremonii, ale przede wszystkim niezwykłość prostych ludzi.
Dorota Nowakowska – operator obrazu, fotograf, reżyser, absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Jest także autorką zdjęć do filmów dokumentalnych, fabularnych, popularnonaukowych, promocyjnych, spotów reklamowych i programów telewizyjnych. Realizowała zdjęcia w kilkunastu krajach Europy i Azji.
– wstęp wolny
Kalejdoskop Teatru
Termin: do 30 WRZ 2020
Galeria 0 (parter, obok kancelarii CSK)
Serdecznie zapraszamy na wystawę lalek, kostiumów, rekwizytów i elementów scenografii. Przedmioty pochodzą ze spektakli Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. To okazja do wyjątkowego teatralnego spotkania, podczas którego każdy może zobaczyć i porównać różne typy lalek: pacynki, kukły, jawajki, stolikówki czy sycylijki. To również niezwykła okazja, żeby usiąść na tronie Króla Maciusia Pierwszego, założyć maskę wilka, spojrzeć prosto w oczy Małej Mi z Muminków, pogłaskać Pajdę ze spektaklu Arabela czy obejrzeć kostiumy królewskie ze spektaklu Trzej Muszkieterowie.
Wystawa przygotowana we współpracy z Teatrem im. H. Ch. Andersena w Lublinie.
Czynna od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00. Wstęp wolny.
Wystawa „Amadeusz Popek. Między ilustracją a abstrakcją”
do 30 WRZE 2020
Ciche Kąty (poziom +1)
W tym roku przypada okrągły jubileusz pracy twórczej dr Amadeusza Popka. Wystawa prezentuje prace graficzne wykonane w technice serigrafii i rysunkowe, stworzone przez artystę na przestrzeni kilku ostatnich lat. Swoje miejsce w galerii znajdują również rysunki piórkiem. Artysta dzieli się z odbiorcami swoją wizją artystyczną, która zawiera w sobie zarówno elementy bliższe ilustracji – bardzo narracyjnej, jak i ascetyczne, ale bogate w wartości czysto graficzne, strukturalne i symboliczne.
– wstęp wolny w godz. otwarcia budynku CSK
Galeria Saska
Wystawa plakatów Mieczysława Wasilewskiego
do 4 PAŹ 2020
Ogrodzenie Ogrodu Saskiego
Mieczysław Wasilewski to artysta zajmujący się plakatem, ilustracją oraz grafiką wydawniczą. Profesor Akademii Sztuk Pięknych i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie, w obu uczelniach prowadził Pracownię Projektowania Graficznego. Wykładał na uczelniach artystycznych w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych, Iranie i Szwajcarii. Brał udział w kilkuset wystawach polskiego plakatu i ilustracji w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Wasilewski nazywany jest mistrzem znaku, syntezy plastycznej oraz wyrafinowanej skromności formalnej budowanej na czerni i bieli. Tworzy myśli-obrazy zapadające na długo w pamięci. To artysta określany mianem demiurga współczesnej kultury wizualnej, który posiada niezwykłą umiejętność komunikowania światu ważnych treści.
Wstęp wolny
ZAPOWIEDZI
Koncert Galowy Antonina Campi Opera Masterclass 2020
12 WRZ 2020 | 18:00
Sala Operowa
Wyjątkowy koncert uczestników kursów mistrzowskich Antonina Campi Opera Masterclass 2020 oraz uczniów klasy śpiewu Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Koncert jest uwieńczeniem kilkudniowych warsztatów i konsultacji wokalnych prowadzonych przez znakomitych mistrzów operowych, m.in. światowej klasy śpiewaków operowych – Ewę Vesin i Mariusza Kwietnia. W ramach koncertu usłyszymy wybrane arie i pieśni operowe.
– bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CSK
Festiwal Scena w Budowie:
TROJANKI, spektakl | reż. Jan Klata
Nowy termin: 19 WRZE 2020 | 19.00
Przestrzeń: Sala Operowa CSK
Spektakl w reżyserii Jana Klaty powstał na podstawie klasycznego dzieła Eurypidesa. Do naszych czasów nie zachowały się żadne wzmianki, by Eurypides angażował się w jakąkolwiek działalność publiczną na rzecz swojego miasta, cechował Go jednak ostry zmysł publicysty.
Ten enfant terrible ówczesnej dramaturgii miał odwagę, by przemawiać własnym, często odosobnionym głosem. Doświetlał znane mity z nowej, nieoczywistej strony. Wykorzystywał je do stawiania trudnych, często bardzo niewygodnych pytań i nie podpowiadał łatwych, konsolidacyjnych odpowiedzi.
W „Trojankach” pokazał to, czego nie opowiedział nam Homer w „Iliadzie”. Jak wyglądał poranek po zdobyciu Troi. Jak kobiety, do tej pory przedstawicielki królewskiego rodu, zostały zepchnięte na samo dno ludzkiej egzystencji. Jak wygląda ich relacja ze zwycięzcami, przedstawicielami wysokiej kultury helleńskiej, którzy mordując niewinnych i bezbronnych przekraczają granice barbarzyństwa.
– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com
Nieustannie zapraszamy serdecznie do Sklepiku Kulturalnego CSK, gdzie – oprócz wyjątkowych pozycji księgarskich, biurowych i pamiątek – można nabyć tegoroczny ekologiczny miód z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej, a także na nasze Tarasy Widokowe!
W trosce o bezpieczeństwo osoby wchodzące do budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie powinny zdezynfekować ręce, zasłonić usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny.
Andrzej Goliszek