Czas matur w II LO

Maj to miesiąc kojarzony przede wszystkim z piękną wiosenną pogodą, ale także z egzaminami maturalnymi, które są przeprowadzane w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

Matura 2018 rozpoczęła się w piątek 4 maja egzaminem pisemnym z języka polskiego. Na poziomie podstawowym tegoroczni absolwenci musieli m. in. zmierzyć się z „Lalką” Bolesława Prusa lub dokonać interpretacji wiersza Ernesta Brylla. Tego samego dnia odbył się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Poniedziałek 7 maja należał do królowej nauk, czyli matematyki, do której uczniowie obowiązkowo przystępują na poziomie podstawowym, natomiast dzień później abiturienci sprawdzili swoje umiejętności na egzaminie z języka angielskiego – rano na poziomie podstawowym, a po południu na rozszerzonym.

Oprócz trzech obowiązkowo zdawanych przedmiotów na poziomie podstawowym (j. polski, matematyka i j. obcy nowożytny) uczniowie muszą zdawać przynajmniej jeden przedmiot wybrany na poziomie rozszerzonym. Wśród absolwentów II LO największym zainteresowaniem na poziomie rozszerzonym cieszy się język angielski, zdawało go 120 (ze 145 wszystkich) maturzystów. Do matematyki na poziomie rozszerzonym przystąpiły 52 osoby, ponadto ponad 40 uczniów zdecydowało się na egzaminy rozszerzone z: j. polskiego, biologii, geografii i chemii. Oczywiście maturzyści wybierają wiele innych przedmiotów, znaleźli się chętni na filozofię, informatykę czy język hiszpański.

Sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja – przed maturzystami zarówno egzaminy z dodatkowych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, jak i egzaminy ustne z języka polskiego oraz języków obcych. Za wszystkich trzymamy kciuki!

II LO