Czujnik smogu na rozlewni Gaspol w Lubartowie

Na terenie rozlewni GASPOLU został zainstalowany pierwszy w Lubartowie czujnik jakości powietrza. Urządzenie marki Airly zamontowano w ramach pilotażowego projektu realizowanego przez GASPOL. Celem inicjatywy jest udostępnienie informacji o jakości powietrza w mieście pracownikom rozlewni oraz mieszkańcom Lubartowa.

Moment montażu czujnika jakości powietrza w Lubartowie nie jest przypadkowy. Od kilku tygodni trwa sezon grzewczy, co wyraźnie czuć w powietrzu za sprawą powracającego smogu. Według najnowszych danych Europejskiej Agencji Środowiska to właśnie zanieczyszczone powietrze i zawarte w nim szkodliwe pyły jest co roku powodem blisko 40 000 przedwczesnych zgonów w Polsce. Problem złej jakości powietrza dotyczy również Lubartowa i całego regionu lubelskiego, gdzie wciąż tysiące gospodarstw domowych stosuje do ogrzewania przestarzałe piece węglowe.
Czujnik jakości powietrza zamontowany na budynku rozlewni w Lubartowie przez całą dobę mierzy stężenie groźnych dla zdrowia cząstek stałych PM 1, PM 2.5 i PM 10, które są podstawowym składnikiem smogu. Zebrane przez czujnik dane trafiają do chmury danych, gdzie są kalibrowane i następnie udostępniane w czasie rzeczywistym poprzez bezpłatną aplikację mobilną Airly. Aplikację można pobrać na dowolny smartfon ze sklepów Google Play i App Store. Stan jakości powietrza można też sprawdzić na stronie internetowej z interaktywną mapą: airly.org/map/pl/. Oprócz śledzenia aktualnej jakości powietrza w danym punkcie, za pomocą strony WWW lub aplikacji, użytkownicy mogą także zapoznać się z prognozą jakości powietrza na kolejne 24 godziny oraz podstawowymi danymi pogodowymi (m.in. temperaturą i wilgotnością).

Jesteśmy dumni, że mogliśmy zainstalować pierwszy czujnik jakości powietrza w Lubartowie. Ze względu na duże grono pracowników pracujących w rozlewni gazu jest to bardzo ważne miejsce dla GASPOLU. Zrealizowany projekt wpisuje się w jedną z wartości naszej firmy, którą jest priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa ludzi i troska o środowisko naturalne. Mam nadzieję, że mieszkańcy Lubartowa będą chętnie sprawdzać stan powietrza w swojej okolicy, a nasza inicjatywa przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat znaczenia jakości powietrza dla ich zdrowia– informuje Maciej Chyż, Rzecznik Prasowy GASPOLU.

Oprócz Lubartowa, w ramach pilotażu, GASPOL zamontował czujnik powietrza także na terenie swojego terminalu przeładunkowego w Sędziszowie (woj. świętokrzyskie). W przypadku sukcesu pilotażu firma nie wyklucza montażu sensorów także w innych swoich lokalizacjach.