Czwarty etap zdejmowania obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 27 maja przedstawił czwarty etap zdejmowania obostrzeń i odmrażania gospodarki. Nie będziemy musieli już nosić maseczek na świeżym powietrzu. Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, sale zabaw i parki rozrywki. Zniesiono limit osób w sklepach i kościołach. Można organizować wesela.

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili kolejny czwarty etap luzowania obostrzeń.

Od 30 maja nie będzie nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jeśli zachowywany będzie dystans. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kinach i teatrach, kościołach, autobusach czy tramwajach i urzędach. Od 6 czerwca można organizować wesela, w których może uczestniczyć 150 gości. Od 30 maja zgromadzenia na powietrzu do 150 osób będą dozwolone. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja zniesiono te limity.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

W kościołach limit osób przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Jest to możliwość, a nie obowiązek. Na widowni może być 50 proc. osób.