Czy PIT na 2022 rok muszę złożyć osobiście?

Złożenie PIT jest corocznym obowiązkiem każdego z nas. Często jest nieprzyjemny, bo trzeba poświęcać chwilę, mogą pojawiać się błędy i tym samym nie jesteśmy w stanie poprawnie wypełnić i wysłać naszego zeznania. W roku 2022 sprawa będzie wyglądać tak samo, chociaż trzeba powiedzieć, że od momentu, w którym wprowadzono możliwość elektronicznego wysyłania zeznania podatkowego, zrobiło się o wiele luźniej. Są jednak konserwatyści, którzy chcieliby złożyć PIT osobiście. Czy jest to koniecznością? Aby się dowiedzieć więcej na ten temat, warto przeczytać nasz tekst.

PIT za rok 2022 a złożenie go osobiście

Chcąc udzielić jak najprostszej odpowiedzi, należy stwierdzić, że nie ma konieczności składania go osobiście. Czasy, w których trzeba było swoje odstać w kolejce, by złożyć PIT 2022 już dawno minęły. Postępująca technologia sprawiła, że Ministerstwo Finansów już parę lat temu umożliwiło podatnikom rozliczenie się przez internet. Nie ma co ukrywać, że jest to rozwiązanie o wiele bardziej wygodne, z którego korzystają miliony Polaków.

Istnieje możliwość złożenia PIT osobiście, a nawet można go wysłać pocztą, chociaż tutaj trzeba pamiętać o potwierdzeniu odbioru. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze zeznanie zostało wysłane, a dodatkowo mamy na dokument. Chęć stawienia się osobiście w urzędzie sprawia, że musimy wygospodarować czas na dojazd, co nie zawsze jest możliwe, ponieważ możemy mieć sporo obowiązków zawodowych oraz domowych oraz mieszkać dość daleko. Dlatego właśnie w takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest wykonanie wszystkich procedur przez internet. 

Należy pamiętać o tym, że chcąc złożyć formularz PIT, należy mieć go wypełnionym poprawnie. Jeżeli jednak w zeznaniu pojawią się błędy, to urzędnik nam go nie przyjmie i nas odeśle. Dlatego właśnie internetowe wypełnianie PIT jest wygodniejsze. Taka forma pozwala na nanoszenie wszelkich korekt, jeżeli pojawią się błędy przy naszym rozliczeniu.

Czy da się uniknąć wypełniania PIT za 2022 i jakie są alternatywy?

Nie ma takiej możliwości, żeby żaden z pracujących Polaków wymknął się systemowi spod kontroli. Jest pewne rozwiązanie, które sprawia, że kompletnie nie robimy nic ze swoim zeznaniem podatkowym. Sprawi to jednak, że urzędnik wszelkie działania podejmie za nas po terminie wysyłania PIT-ów, jednak w takiej sytuacji nie będziemy mieć żadnych możliwości dochodzenia swoich praw w razie pojawiających się błędów. Trzeba powiedzieć, że czym szybciej wypełnimy PIT, tym szybciej otrzymamy pieniądze na konto. W razie takiego postępowania mogą one pojawić się na koncie do 45 dni, natomiast to termin umowny i pieniądze na kontach pojawią się szybciej.

Szukając dodatkowych alternatyw, to jest też możliwość zaufania biurom rachunkowości, które rozliczą PIT za nas, jednak w takiej sytuacji będzie trzeba za to zapłacić. Zdarzają się sytuacje, w których niekoniecznie chcemy to robić, a internetowe wypełnianie deklaracji jest naprawdę bardzo proste. O ile jeszcze parę lat temu było to normalnym rozwiązaniem, że oddawało się PIT księgowej, to jednak dziś taka możliwość powoli wypada z obiegu.

Artykuł partnera

fot: pexels.com