Czytanie Jeżycjady w SP3 w Lubartowie

Młodzież starszych klas Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie uczestniczyła w VI Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, organizowanym przez wydawnictwo Akapit Press w dniach 7 marca – 7 maja 2022 roku.

Organizatorem akcji w szkole była biblioteka szkolna, a odbywała się ona 6 maja br. jako jedno z działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Krótką informację o autorce książek młodzieżowych przedstawiła pani Ewa Abramek – szkolna koordynatorka i inicjatorka akcji, a tło społeczno-historyczne książek Musierowicz zaprezentowała pani Danuta Olejniczek.

Nasza tegoroczna akcja składała się z różnych działań. Główną formą było głośne odczytanie przed publicznością wybranych, często humorystycznych, fragmentów książek. W tym roku wybraliśmy fragmenty: „Kłamczuchy”, „Idy sierpniowej” i „Pulpecji”, które czytali chętni uczniowie z klas: VIIf, VIIIa i VIIIf. Młodzież klasy VIIIc, przygotowana pod kierunkiem pani Agaty Borzęckiej, przedstawiła krótką scenkę teatralną, także opartą na „Kłamczusze”. Klasa VIIIg uczestniczyła w projekcie fotograficznym „Sleeveface – z książką Musierowicz Ci do twarzy” przygotowanym przez panią Kingę Grzelak. Całej imprezie towarzyszyła gazetka tematyczna dotycząca Małgorzaty Musierowicz i jej twórczości. Znalazły się tam informacje biograficzne o Autorce, „Jeżycjada” od A do Z, krótkie streszczenia poszczególnych części serii oraz drzewo genealogiczne rodziny Borejków – bohaterów książek. Wyeksponowane też zostały wszystkie książki Autorki, które znajdują się w bibliotece, jako zachęta do wypożyczenia ich do domu.

Nasza biblioteka szkolna po raz drugi uczestniczy w tej akcji. Książki Małgorzaty Musierowicz mają fabułę wciągającą młodego czytelnika, a opisane w nich historie są oparte na prawdziwym życiu nastolatków, dlatego każdy może się identyfikować z jej bohaterami.

Ewa Abramek