Dni Bezpiecznego Internetu w RCEZ

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Co rok DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.

20.02.2023 uczniowie z klas 2TR (technik rachunkowości) oraz 3Tek (technik ekonomista) uczestniczyli w lekcji on-line pt. Cyfrowy ślad – ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł”, natomiast 09.03.2023 uczniowie klasy 2Tek (technik ekonomista) realizowali zajęcia pt.: „Jak darmowe narzędzia internetowe mogą ułatwić nam pracę?. Webinary odbyły się w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2023.

Pierwsza z zaprezentowanych lekcji dotyczyła śladu cyfrowego i tego jak uczniowie mogą zadbać o bezpieczeństwo informacji, jakie publikują w sieci. Prowadząca, Pani Katarzyna Bisialska, przedstawiła ile można wyczytać z biernie udostępnianych informacji dotyczących adresu IP, geolokalizacji czy metadanych zamieszczanych fotografii. Zaproponowała również sposoby na ograniczenie liczby udostępnianych informacji. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób zminimalizować i ograniczyć pozostawiany po sobie cyfrowy ślad.

Drugą lekcje on-line poprowadził Pan Kamil Śliwowski – trener kompetencji cyfrowych. Podczas spotkania uczniowie poznali narzędzia do zbierania wiedzy z sieci, planowania i organizacji zadań indywidualnych i grupowych. Prowadzący podpowiedział młodzieży w jaki sposób planować pracę, na którą składa się kilka czy kilkanaście mniejszych zadań i wyjaśnił jak z komputera lub smartfona zrobić tzw. ,,drugi mózg”. Dzięki tym informacjom uczniowie poznali zalety i możliwości aplikacji do organizacji pracy (planowania zadań, przypominania o nich, zbierania i dokumentowania wiedzy), które mogą ją przyspieszać i ułatwiać.

W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.

RCEZ