Dodatkowy zasiłek na opiekę nad dziećmi w listopadzie

Od 9 do 29 listopada znów można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje między innymi w razie zamknięcia z powodu Covid-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Ubezpieczony rodzic otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy również, gdy te placówki nie są w stanie zapewnić dziecku opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w związku z epidemią. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się zdalnie.

Zasiłek przysługuje na opiekę nad dziećmi do ukończenia 8 lat oraz nad starszymi dziećmi, jeśli mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Otrzyma go rodzic: dziecka do lat 16 – które ma orzeczenie o niepełnosprawności; do lat 18 – które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat – które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Z dodatkowego zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu Covid-19 opieki nie może zapewnić dziecku niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny.

Na opiekę nad dorosłym z niepełnosprawnością

Gdy zamknięta z powodu Covid-19 jest placówka, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, to prawo do zasiłku otrzyma jej rodzic lub opiekun, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności opieki nad taką osobą. Chodzi o zamknięcie szkół, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, ośrodków wsparcia, warsztatów terapii zajęciowej lub innych placówek pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również, gdy taka placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

Jak otrzymać zasiłek?

Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS. Mogą to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Wzór oświadczenia jest na stronie www.zus.pl.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki sami zdecydują, że dziecko zostanie w domu.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim