Dożynki Gminy Lubartów

We wtorek 15 sierpnia w Skrobowie odbyły się Dożynki Gminy Lubartów. Samorządowy sąsiad Lubartowa, jako pierwszy w Powiecie Lubartowskim obchodził doroczne święto planów.

Dożynki to największe i najważniejsze w roku święto gospodarskie, poświęcone zbiorom plonów. Jest zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Zgodnie z tradycją dożynkową, wicie wieńca rozpoczynało obchody Święta Plonów. Kultywując tak ważną dla naszego rolnictwa tradycję, Gmina Lubartów zaprosiła na świętowanie do Skrobowa. Z zaproszenia skorzystała liczna grupa mieszkańców gminy, w tym oczywiście rolnicy. Byli przedstawiciele samorządu – władza na czele z Wójtem Gminy Lubartów Krzysztofem Kopyściem, radni na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Lubartów Stanisławem Borzęckim, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy Lubartów i jednostek gminnych. Do Skrobowa przyjechali przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i powiatowego, reprezentanci sąsiednich gmin.

Dożynki Gminy Lubartów rozpoczęła uroczysta Msza Święta. Uczestniczyło w niej trzech lubartowskich proboszczów – ks. Andrzej Juźko, ks. Andrzej Sarna, ks. Stanisław Rząsa oraz proboszcz parafii w Skrobowie ks. Mirosław Skałban. W trakcie nabożeństwa dziękowano Bogu za plony zebrane z pól, łąk, sadów i ogrodów. Ksiądz Andrzej Juźko poświecił wieńce dożynkowe, przygotowane przez sołectwa z terenu gminy.

Wieńce te wzięły udział w Gminnym Konkursie Wieńców Dożynkowych. Komisja oceniała je w dwóch kategoriach: wieńce tradycyjne oraz wieńce współczesne. W kategorii wieńców tradycyjnych pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez sołectwa Skrobów i Skrobów-Kolonia. Drugie miejsce zajął Szczekarków, trzecie Chlewiska, a wyróżnienia przyznano dla Nowodworu i Lisowa. W kategorii wieńców współczesnych zwyciężyła Baranówka, drugie miejsce zajął Annobór, trzecie Wandzin, zaś wyróżnienia otrzymały Brzeziny, Trzciniec i Łucka-Kolonia.

Niezwykle ważnym elementem każdych dożynek jest ceremoniał wręczenia i dzielenia symbolicznego chleba. Doniosłą rolę w tym elemencie odegrali Starostowie Dożynek Gminy Lubartów. W tym roku byli nimi Anna Lipska z Chlewisk i Dariusz Borzęcki z Nowodworu-Piaski.

Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono zebranych na część artystyczną, rozrywkową i rekreacyjną. Przed publicznością zaprezentował się Zespół Ludowy „Mała Rokiczanka” oraz „Senioritki” w przedstawieniu „Jak to Jaśko szukał żony”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży. Tradycją w Skrobowie jest już wyścig traktorów samoróbek i konkurs rzutu gumowcem na odległość.

Część wieczorną rozpoczął występ Kabaretu „KaŁaMaSz”. W jego składzie znajdują się m.in. aktorzy znani z serialu „Ranczo”. Następnie na scenie zaprezentował się zespół muzyczny „Defis”. Gwiazdą wieczoru był zespół Weekend. Na zakończenie imprezy organizatorzy przygotowali pokaz sztucznych ogni i dyskotekę pod gwiazdami.

Organizatorem Dożynek Gminy Lubartów w Skrobowie była Gmina Lubartów, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubartowie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Skrobowa.

ig