Dożynki przed Pałacem Sanguszków

Dożynki powiatu lubartowskiego zorganizowano w niedzielę 27 sierpnia na placu przed Pałacem Sanguszków w Lubartowie. Uroczystości oficjalne poprzedzony były Mszą św. w Bazylice św. Anny. Następnie korowód dożynkowy przeszedł przed siedzibę starostwa, gdzie miał miejsce ceremoniał dożynkowy. Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Małgorzata i Leszek Gałązka z Krępy w gminie Jeziorzany.

Podczas dożynek było symboliczne przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów oraz prezentacja gmin powiatu i konkurs wieńców. Oprócz delegacji gminy Abramów, Kamionka, Kock, Firlej, Serniki, Ostrówek, Uścimów, Jeziorzany, Ostrów Lubelski, Lubartów, Niedźwiada, Michów, obecna była też delegacja miasta Lubartów (Kapela Ludowa „Lubartowiacy”), w której jest niewielka liczba rolników. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec delegacji z Górki Lubartowskiej w gminie Niedźwiada (nagrodę finansową wręczył burmistrz Janusz Bodziacki), a w kategorii wieńców współczesnych pierwszą nagrodę zdobył wieniec wykonany przez gminę Lubartów. Ponadto  wręczono nagrody dla wzorowych rolników i stypendia dla najzdolniejszej młodzieży. Uhonorowano też trzy osoby w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Byli nimi: Marian Kapala – pomysłodawca i główny organizator „Pleneru Rzeźbiarskiego” w Rudce Starościńskiej w gminie Uścimów; Towarzystwo Przyjaciół Michowa, które działa od 1995 roku i Łukasz Ozon „Ozzy” – aktywny reprezentant regionu, artysta – raper.

Na scenie zaprezentował się zespół Mała Rokiczanka. Dalsze obchody zostały odwołane z uwagi na nawałnicę, która przeszła nad Lubartowem. Nie odbyły się koncerty zespołu News i gwiazdy wieczoru – Lemon.

Sylwia Nowokuńska