Dożynki w gminach powiatu lubartowskiego

Tradycją jest organizowanie w sierpniu dożynek w gminach powiatu lubartowskiego. W najbliższą niedzielę 22 sierpnia na takie imprezy mieszkańcy Lubartowa mogą się wybrać do Jeziorzan, Michowa, Sernik czy Niedźwiady. A w kolejną – na dożynki gminno – powiatowe do Firleja.

22 sierpnia odbędą się dożynki w Jeziorzanach. Po Mszy Św. dziękczynnej w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Jeziorzanach o godz. 12.00 korowód dożynkowy przejdzie na miejsce uroczystości, gdzie nastąpi prezentacja wieńców dożynkowych. W programie jest też inscenizacja „Dawne dożynki dworskie” w wykonaniu Chorągwi Zamku w Zawieprzycach. Będą również występy ludowych zespołów śpiewaczych „Kumy” z Przytoczna oraz z Krępy. Zaplanowano występ instrumentalny Bartosza Barszcza, turniej sołectw oraz interaktywny program dla dzieci. O godz. 19.00 wystąpi kabaret „Brzostowiacy”, a tuż po nim gwiazda wieczoru – zespół News. Wśród dodatkowych atrakcji będą:bezpłatny park zabaw dla dzieci, pokazy historyczne Chorągwi Zamku w Zawieprzycach, stoiska KGW z terenu całej gminy, wystawa płodów rolnych oraz stoiska gastronomiczne.

Tego samego dnia Gmina Serniki również zaprasza na dożynki. Rozpoczną się Mszą św. o godz. 12.00, po której będą oficjalne uroczystości dożynkowe. W części artystycznej mają być występy
kabaretu Czwarta fala oraz kabaretu Brzostowiacy, pokaz iluzji w wykonaniu Piotra Denisiuka oraz blok artystyczny (pokaz talentów z Gminy Serniki). Podczas imprezy będą czekać konkursy dla dzieci oraz zabawy dożynkowe. O godz. 16.00 nastąpi ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Zaplanowano również koncert Colombo, występ zespołu Dox.
Jako gwiazda wieczoru zaprezentuje się Camasutra. Po jej występie będzie zabawa taneczna z zespołem Havana.
Atrakcje dodatkowe podczas dożynek to: pokaz fajerwerków, blok zabaw i animacji dla dzieci, urządzenia rekreacyjne dla dzieci, stoiska handlowe, stoiska sołeckie Gminy Serniki, punkt umożliwiający dokonanie Spisu Powszechnego, loteria szczepionkowa.

Dożynki w Michowie także rozpoczną się o godz. 12:00  uroczystą Mszą Św. w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W części oficjalnej będzie ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem, prezentacja wieńców dożynkowych, ponadto rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie wieńców dożynkowych oraz wystąpienia zaproszonych gości.

W Niedźwiadzie rozpoczęcie dożynek o godz. 13.00 Mszą Święta dziękczynna za zbiory w Kościele Parafialnym. Następnie korowód dożynkowy przejdzie na boisko sportowe. Tam odbędzie się ceremoniał dożynkowy, wystąpienia gości, konkurs wieńców dożynkowych, występy zespołów śpiewaczych oraz wręczenie nagród. W trakcie imprezy będzie degustacja potraw przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich, II Turniej sołectw w przeciąganiu liną, pokazy sztuki walki MMA, pokazy kawaleryjskie oraz kozacki taniec z szablami. Dla dzieci będą Darmowe animacje. Zaprezentuje się kapela Styrta. A gwiazdą wieczoru będzie zespół Kultowi. Po nim dyskoteka do północy.

W kolejną niedzielę 29 sierpnia w Firleju będą tegoroczne dożynki Powiatu Lubartowskiego. Rozpoczną się o 11.30 od Mszy św. Potem będzie ceremoniał uroczystości dożynkowych.Podczas święta plonów wybrane zostaną najpiękniejsze wieńce dożynkowe (w kategorii wieńców tradycyjnych i współczesnych). Wystąpi Orkiestra OSP Lubartów oraz artyści z gmin Powiatu Lubartowskiego. Odbędzie się Turniej Dyscyplin Wszelakich o Puchar Starosty Lubartowskiego. Zaprezentuje się Colombo, zespół News, a gwiazdą wieczoru o godz. 20.30 będzie Andrzej Piaseczny. Na zakończenie dyskoteka pod gwiazdami.
Wydarzenia towarzyszące: wystawa płodów rolnych i prezentacja sprzętu rolniczego, stoiska wystawienniczo-handlowe lokalnych firm i sponsorów, kiermasz rękodzieła i twórczości ludowej, mała gastronomia, #szczepmy się / spis powszechny, pokaz sprzętu strażackiego OSP Firlej.

Red.